PROČ A JAK DEKANTOVAT VÍNO? ZJISTĚTE JAK NA TO

Zjistěte jak na to díky několika praktickým tipům a názorné infografice. 

 

dekantace vína

 

Dekantace se provádí ze 2 důvodů:

1, Oddělení vína od drobných tmavých částeček, takzvaného depotu. Depot je přirozenou součástí nefiltrovaného vína a vzniká srážením třísla, barviva a dalších látek během stárnutí vína.

2, Harmonizace vína před podáváním. Správně provedená dekantace simuluje u vína proces stárnutí působením vzduchu a harmonizuje jak vůni, tak chuť vína.

Která vína dekantovat?

Primárně dekantujte plnější, komplexnější a mladší vína. Obecně by mělo jít o kvalitnější vína zhruba v cenové relaci od 280Kč+. Nicméně téměř nikdy neuděláte chybu, pokud budete dekantovat komplexnější víno z Itálie (odrůda Sangiovese, Nebbiolo) nebo Tempranillo ze Španělska. Doporučuji min 30-90 min před podáváním vína. U italských vín především odrůdy Sangiovese doporučuji otevřít lahev s vínem třeba i den předem a před konzumací ochutnat a rozhodnout se jak dlouho deknatovat.

U jednodušších, levnějších ovocných vín se dekantovat většinou nemusí. Případně můžete takové víno jen přelít do karafy a rovnou rozlévat, delší dekantace by mu mohla naopak spíše uškodit.

Obecně se nedoporučují dekantovat starší vína cca 15+ let. Tyto vína je lepší přelít do skleničky, nechat otevřít a harmonizovat tak víno přímo ve skleničce. Dekantací by se mohlo víno strhnout a ztratit chuť.

Jak víno dekantovat?

infografika-vino-celek5

 

Další oblíbené články:

4 tipy jak poznat kvalitní víno

Objevte tajemství párování vína a sýra

Infografika: Jak na párování vína se sýry s ušlechtilou plísní?