Víno doručujeme aktuálně po celé ČR do 1-2 pracovních dnů. Vyzvednutí objednávky je možné i ve skladu v Horních Počernicích ve všední dny mezi 8.00-18.30hod.

PROČ A JAK DEKANTOVAT VÍNO? ZJISTĚTE JAK NA TO

Zjistěte jak na to díky několika praktickým tipům a názorné infografice. 

 

dekantace vína

 

Dekantace se provádí ze 2 důvodů:

1. Oddělení vína od drobných tmavých částeček, takzvaného depotu. Depot je přirozenou součástí nefiltrovaného vína a vzniká srážením třísla, barviva a dalších látek během stárnutí vína.

2. Harmonizace vína před podáváním. Správně provedená dekantace simuluje u vína proces stárnutí působením vzduchu a harmonizuje jak vůni, tak chuť vína.

Která vína dekantovat?

Primárně dekantujte plnější, komplexnější a mladší vína. Obecně by mělo jít o kvalitnější vína zhruba v cenové relaci od 280 Kč. Nicméně téměř nikdy neuděláte chybu, pokud budete dekantovat komplexnější víno z Itálie (odrůda Sangiovese, Nebbiolo) nebo Tempranillo ze Španělska. Doporučuji min 30-90 min před podáváním vína. U italských vín především odrůdy Sangiovese doporučuji otevřít lahev s vínem třeba i den předem a před konzumací ochutnat a rozhodnout se jak dlouho dekantovat.

U jednodušších, levnějších ovocných vín se dekantovat většinou nemusí. Případně můžete takové víno jen přelít do karafy a rovnou rozlévat, delší dekantace by mu mohla naopak spíše uškodit.

Obecně se nedoporučují dekantovat starší vína cca 15+ let. Tato vína je lepší přelít do skleničky, nechat otevřít a harmonizovat tak víno přímo ve skleničce. Dekantací by se mohlo víno strhnout a ztratit chuť.

Jak víno dekantovat?

infografika-vino-celek5

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

JAKÁ VÍNA SE HODÍ K ARCHIVACI?

MÁ SKLENIČKA VLIV NA CHUŤ A VŮNI VÍNA?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)