DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno nyní doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-19.00hod.

PROČ A JAK DEKANTOVAT VÍNO? ZJISTĚTE JAK NA TO

Zjistěte, jak na dekantování vína, díky několika praktickým tipům a názorné infografice. 

 

dekantace vína

 

Dekantace vína se provádí ze 2 důvodů:

1. Oddělení vína od drobných tmavých částeček, takzvaného depotu. Depot je přirozenou součástí nefiltrovaného vína a vzniká srážením třísla, barviva a dalších látek během stárnutí vína.

2. Harmonizace vína před podáváním. Správně provedená dekantace simuluje u vína proces stárnutí působením vzduchu a harmonizuje jak vůni, tak chuť vína.

Která vína dekantovat?

Primárně dekantujte plnější, komplexnější a mladší vína. Obecně by mělo jít o kvalitnější vína, v cenové relaci zhruba od 280 Kč. Nicméně téměř nikdy neuděláte chybu, pokud budete dekantovat komplexnější víno z Itálie (odrůda Sangiovese, Nebbiolo) nebo Tempranillo ze Španělska. Doporučuji dekantovat min. 30-90 min před podáváním vína. U italských vín, především u odrůdy Sangiovese, doporučuji otevřít lahev s vínem třeba i den předem a před konzumací ochutnat a rozhodnout se, jak dlouho dekantovat.

U jednodušších, levnějších ovocných vín se dekantovat většinou nemusí. Případně můžete takové víno jen přelít do karafy a rovnou rozlévat, delší dekantace by mu mohla naopak spíše uškodit.

Obecně se nedoporučuje dekantovat vína starší cca 15+ let. Tato vína je lepší přelít do skleničky, nechat otevřít a harmonizovat tak víno přímo ve skleničce. Dekantací by se mohlo víno strhnout a ztratit chuť.

Jak víno dekantovat?

infografika-vino-celek5

Postup dekantace vína:

  1. K dekantaci si připravte lahev vína, skleničku, dekantér (dekantační karafu) a svíčku.
  2. Přelijte cca půl deci vína ze skleničky do karafy.
  3. Krouživými pohyby zápěstí rozviřte víno v karafě tak, aby pokrylo co největší plochu stěn karafy.
  4. Teď je na řadě nalít víno zpět do sklenice. Tady musíte být opatrní, ne vždy si víno najde snadno cestu do sklenice. Použijte ubrousek kolem hrdla karafy.
  5. Na stůl si dejte zapálenou svíčku, následující krok budete dělat v prostoru nad ní. Karafu nakloňte do 45°, hrdlo lahve opatrně položte do ústí karafy a začněte přelévat víno do karafy velmi pomalu, aby nedostalo „kyslíkový šok“.
  6. Hrdlo lahve mějte nad svíčkou a sledujte, jestli je přelévané víno průhledné. Hlídejte tzv. depot (drobné tmavé částečky, vznikající stárnutím vína). Jakmile se depot objeví, přestaňte lít.
  7. A je to! Ovocnější a jednodušší vína můžete rovnou rozlévat do sklenic, komplexnější víno nechte 30-60 minut prodýchat, aby se krásně harmonizovalo a otevřelo.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

JAKÁ VÍNA SE HODÍ K ARCHIVACI?

MÁ SKLENIČKA VLIV NA CHUŤ A VŮNI VÍNA?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)