DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

CABERNET FRANC - PROZKOUMEJTE JEHO BOHATOST A ELEGANCI

Cabernet Franc je starobylá odrůda z francouzského regionu Bordeaux, která je potomkem odrůd Cabernet Sauvignon a Sauvignon Blanc. Jeho ovocná chuť si získala srdce nejednoho milovníka červeného vína a kromě Francie se rozšířila mimo jiné i do Kalifornie a Argentiny. Pojďme se společně podívat na jeho charakteristiku a nápady na kombinaci Cabernetu s různými pokrmy.

 

cabernet franc 1

Historie odrůdy Cabernet Franc

Cabernet Franc je starobylá odrůda révy, jejíž kořeny sahají do staré francouzské vinařské tradice. První zmínky o něm pochází z Bordeaux ze 17. století a je pravděpodobně potomkem odrůd Cabernet Sauvignon a Sauvignon Blanc. Ve středověku a v raném novověku byl v Bordeaux hlavní pěstovanou odrůdou, tehdy byl označován jako Breton nebo Bouchet. Během 18. a 19. století se rozšířil do dalších regionů Francie a dál do světa.

 

Charakteristika Cabernetu Franc

Cabernet Franc je známý svou typicky ovocnou chutí, která připomíná červené ovoce, jako jsou třešně, maliny, až černé ovoce, jako je černý rybíz nebo ostružiny. Ovocné tóny mohou být výrazné, ale zároveň svěží a živé. Rozeznat můžete i bylinné tóny zeleného pepře, jalapeño nebo čerstvě nasekané bylinky, které dodávají vínu komplexitu a pikantnost. Některé styly vína mohou nabídnout i skořici nebo hřebíček. Taniny jsou u Cabernetu jemnější a měkkčí, díky tomu je víno příjemně pitelné a velmi chutné i v mladém věku. Cabernet Franc má skvělý potenciál stárnutí a vývoji v chuti i vůni. Taniny při stárnutí změkčí a víno získává větší harmonii a eleganci. Ve vůni rozeznáte třešně, maliny a černé plody, bylinné nuance a někdy dokonce květinové tóny růže nebo fialek.

cabernet franc 2

Kde se Cabernet Franc pěstuje?

Cabernet Franc se pěstuje po celém světě, skvěle se adaptuje na různé klimatické podmínky a složení půdy, což jí umožňuje růst a dozrávat v různých vinohradnických oblastech. 

 

 

  • Bordeaux - Cabernet Franc je stále jednou z hlavních odrůd Bordeaux, kde se běžně pěstuje pro cuvée a různé směsi odrůd. Cabernet z Bordeaux je velmi ovocný, s bylinnými tóny a vyšším obsahem taninů.
  • Loire - i v Loire je Cabernet dominantní odrůdou, zejména v Chinonu, Bourgueil a Samur-Champigny. Víno je lehké, elegantní, s tóny červeného ovoce a jemnými bylinnými nuancemi. Má harmonickou kyselost a jevhodné k pití v mladším věku.
 • USA, Kalifornie - v Americe najdeme Cabernet Franc na kalifornských vinicích, včetně Napa Valley a Sonomy. Víno má sytou a bohatou chuť s výraznějšími kořeněnými tóny.
 • Argentina - především v oblasti Mendoza je Cabernet Franc velmi běžný. Víno je plnější, s dobrou strukturou a výraznými tóny černého ovoce a koření.
 • Kanada - v Kanadě je Cabernet důležitou odrůdou, pěstuje se v oblasti Okanagan Valley v Britské Kolumbii. Chuť vína je elegantnější, ovocná s tóny červených plodů a bylinek. 

cabernet franc 3

Párování Cabernetu Franc s jídlem

Cabernet Franc je víno s bohatými a komplexními chutěmi, které se skvěle hodí k mnoha různým pokrmům. Pojďme se podívat na inspiraci, s čím si sklenku Cabernetu nalít.

 • Hovězí maso - zejména hovězí steak a roastbeef se budou perfektně snoubit s tóny červeného ovoce a koření.
 • Kuřecí maso - především pokud je připravováno s omáčkami na bázi rajčat nebo bylinek, je kuřecí maso tím správným parťákem pro červené víno.
 • Jehněčí maso - Cabernet ideálně doplní i jehněčí, zkuste ho třeba s bylinkami, česnekem a olivovým olejem.
 • Těstoviny - častou volbou k této odrůdě jsou i těstoviny s různými omáčkami, ať už rajčatovými, bylinkovými nebo jemnějšími kořeněnými.
 • Sýry - Cabernet Franc skvěle půjde ke středně tvrdým sýrům, jako je čedar, gouda nebo parmezán. Hravě si poradí i se sýry s vyšším obsahem tuku.
 • Grilovaná zelenina - zajímavé doplnění vína bude i grilovaná zelenina, zkuste ji obohatit o bylinky nebo olivový olej.
 • Kachna - klidně i ke kachně s červeným zelím se nebojte zvolit Cabernet Franc. Ovocné a kořeněné tóny vína úžasně doplní chutě masa, bylinek a zelí. Zajímavá kombinace s kachnou bude i ovocná omáčka na bázi borůvek a malin.

Přeji Vám krásné zážitky nejen s červenými víny odrůdy Cabernet Franc.

Barbora Škampová

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

NEGROAMARO - TAJEMNÝ KLENOT PUGLIE

ČERVENÉ VÍNO GRENACHE - OSLOVÍ VAŠE SMYSLY

MALBEC - FRANCOUZSKÉ ČERVENÉ, KTERÉ VÁS OČARUJE

 

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)