DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

NEGROAMARO - TAJEMNÝ KLENOT PUGLIE

Odrůda, která není tak známá, ale rozhodně stojí za vaší pozornost. Negroamaro z italské Puglie (Apulie) přináší bohatý ovocný zážitek z červeného vína. Podívejte se s námi na charakteristiku tohoto neprofláknutého klenotu italských vinic a nechte se inspirovat, k jakému jídlu si sklenku Negroamara nalít.

 Negroamaro 1

Historie odrůdy Negroamaro

Negroamaro je starobylá odrůda révy, která pochází z jihu Itálie, z regionu Puglia (česky Apulie). Historie této odrůdy sahá skutečně daleko, ačkoli přesný původ není zcela jasný. Název Negroamaro vznikl z italštiny a lze ho přeložit jako černý a hořký, což odkazuje skutečně na velmi tmavou barvu hroznů a hořké tóny vína. Tato odrůda je známá svou schopností přizpůsobit se suchu a horku v regionu Puglia. Tradičně se využívá k výrobě různých typů vín, včetně červených a růžových.

 

Charakteristika Negroamara

Chuťový profil Negroamara je velmi charakteristický a specifický, lehce se mění v závislosti na podmínkách pěstování, technikách vinařů a regionu.

Chuťově jsou vína Negroamaro často plná, s bohatou strukturou, ovocně třešňová, s tóny švestek, ostružin a černého rybízu. Některé varianty mohou mít mírně kořeněné nebo bylinné tóny. Střední až vyšší kyselost dodává svěžest a živý dojem. Typická je hluboká, tmavá intenzivní rudá až fialová barva vína.

Ve vůni ucítíte bohaté tóny ovoce, jako jsou ostružiny, třešně a švestky. Některá vína mohou mít bylinné tóny nebo nuance tabáku a sušených plodů ovoce.

Potenciál ke stárnutí je další typickou vlastností Negroamara. Stárnutí vede ke zvýšení komplexity chutí a aromat. Víno získává nové vrstvy chutí, jako jsou kožené, kořeněné a tabákové tóny. Taniny se zjemní a víno získá hladší strukturu.

Negroamaro 2

Kde se Negroamaro pěstuje

Odrůda Negroamaro se pěstuje hlavně v jižní Itálii, zejména v regionu Puglie. Puglie je známá horkým a suchým klimatem, jelikož se nachází na jihu Apeninského poloostrova, což je ideální pro pěstování této odrůdy. V rámci regionu Puglie existují různé podoblasti, ve kterých se Negroamaro pěstuje, a každá z nich může vnést specifické charakteristiky a vlastnosti do samotného vína.

  • Salento - tato část Puglie kolem měst Lecce a Brindisi je známá jako hlavní centrum pěstování Negroamara. Půda a klima přispívají k vytváření vína s bohatou chutí a vůní.
  • Manduria - Negroamaro z Monduria je velmi silné a plné víno, můžete v něm rozeznat výrazné ovocné tóny a má vysoký obsah alkoholu.
  • Brindisi - víno z této oblasti mohou mít vyšší kyselost a jemné třešňové tóny. Jsou často vyvážená a snadno pitelná.
  • Taranto - vína z Taranta jsou lehčího charakteru s jemnějšími třešňovými tóny.

 

Negroamaro se také v menší míře pěstuje i v některých dalších regionech jižní Itálie, jako je Calabria nebo Sicílie, nicméně Puglie zůstává hlavním producentem a centrem pěstování této odrůdy.

Negroamaro 3

Párování Negroamara s jídlem

Negroamaro se skvěle hodí k různým pokrmům díky své plné chuti, střední až vyšší kyselosti, ovocným a bylinným tónům.

  • Italská kuchyně - Negroamaro dokáže zdůraznit sladkost rajčat a vytvořit harmonický kontrast s kyselejší omáčkou u těstovin nebo lasagní. Stejně tak u pizzy v kombinaci se sýrem a rajčaty vytvoří úžasný balanc chutí.
  • Maso - perfektním doplňkem bude i třeba grilované maso, ať už hovězí, vepřové nebo drůbeží. Tóny černého ovoce a koření si budou rozumět s masem na ohni. 
  • Pikantní pokrmy - červený pepř, paprika i chili jsou výrazné chutě, se kterými si Negroamaro hravě poradí a vyváží je, aniž by ustupovalo do pozadí.
  • Sýry - u sýrů sáhněte třeba po Parmezánu nebo Gorgonzole, sýry s vyšším obsahem tuku k Negroamaru výborně sednou a kyselost vína bude v kontrastu s bohatými chutěmi sýra úžasnou kombinací. 

Přeji Vám krásné zážitky nejen s červenými víny odrůdy Negroamaro.

 Barbora Škampová

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

SANGIOVESE - TRADIČNÍ TOSKÁNSKÉ ČERVENÉ

ČERVENÉ VÍNO GRENACHE - OSLOVÍ VAŠE SMYSLY

MALBEC - FRANCOUZSKÉ ČERVENÉ, KTERÉ VÁS OČARUJE

 

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)