DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno doručujeme po celé ČR do 1-2 pracovních dnů. Vyzvednutí objednávky je možné i ve skladu v Horních Počernicích ve všední dny mezi 8.00-18.30hod.

MÁ SKLENIČKA VLIV NA CHUŤ A VŮNI VÍNA?

Tvar skleničky opravdu může ovlivnit dojem z vína a pomoci mu, aby vám ukázalo to nejlepší, co v sobě má. 

Má tvar skleničky vliv na chuť a vůni vína OceněnáVína_CZ

Vnímání chuti a vůně ovlivňuje především tvar hrdla sklenice

Tvar hrdla sklenice totiž určí, jednak jak intenzivně víno cítíme, ale také to, jak nám ze skleničky stéká na jazyk. U většiny šťavnatých bílých a šumivých vín je lepší, když má sklenička hrdlo úzké. Směřuje tak víno přes špičku jazyka, která je více citlivá na sladkost, a navíc podpoří ve víně tóny ovoce. Až pak se dostane k centrům slanosti a kyselosti po stranách jazyka. Zkuste si sami ochutnat třeba svěží Ryzlink z malé skleničky s úzkým hrdlem – ideální je sklenička ve tvaru tulipánu. Pak jej vyzkoušejte z velké skleničky na víno červené se širokým otevřeným hrdlem. Garantuji, že rozdíl poznáte. Ze sklenice s širokým hrdlem bude víno působit méně ovocně a výrazně kyseleji. Pokud, ale máte v oblibě plnější bílá vína, která zrála na dubových sudech barrique, zvolte naopak širší a větší skleničku „Burgundskou“ – tvarově připomíná větší sklenku na koňak.

Druhá důležitá věc, kterou ovlivňuje výběr druhu sklenice na víno, je plocha vína, která je v kontaktu se vzduchem a její velikost. To využívají především sklenice na červená vína, které bývají výrazně větší a širší a tím pomáhají vínu se v nich více rozvonět a harmonizovat.

Jaké skleničky tedy vybrat?

Obecně „běžným smrtelníkům“ doporučuji skleničky vycházející ze tvaru tulipánu. Na červené víno větší sklenici ideálně o objemu kolem 450 ml a na bílé cca 350 ml. Pro šumivá vína doporučuji sklo typu „flétna“. Ideální je, když má úzké hrdlo a uprostřed je o něco širší. Široké druhy sklenic na víno oblíbené v 20. letech raději nepoužívejte, jsou dobré tak akorát na stavění vinných pyramid. Každopádně nezapomínejte, že špatné víno nezachrání ani sebelepší křišťálové sklo.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

JAKÝM ČERVENÝM VÍNEM ZAČÍT?

CO SPOJUJE ŠPIČKOVÁ VÍNA?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)