JAK SI UŽÍT PÁROVÁNÍ VÍNA A JÍDLA NA VÁNOCE?

Přemýšlíte jak si ještě vylepšit zážitek ze štědrovečerní večeře a svátečních jídel? Mám pro vás konkrétní tipy jaká vína si užít s typickými vánočními pokrmy. Od kapra až po krocana, vždy budete vědět po jakém víně sáhnout.

Vánoce párování vína  a jídla

 

Tradice vánočních jídel

Tradičně bylo štědrovečerní menu velmi rozmanité. Podávalo se až 9 chodů. Jedly se oplatky s medem nebo s česnekem či s šípky, různé druhy kaše a nejrůznější variace luštěninové polévky.

Typické bylo také vařené a sušené ovoce, vánočka a jablečný závin. Ale asi nejrozšířenějším pokrmem byl dnes spíše opomíjený houbový kuba. V bohatších domácnostech se jedl zajíc, vepřové řízky nebo právě ryby na připomenutí Krista.

Kapr se na štědrovečerním stole začal objevovat až ve 20. století a dnes je neodmyslitelnou součástí vánočního menu.

A jaká vína tedy ke svátečním jídlům kombinovat? 

Jednoduše to můžete vyřešit na 1 klik s "Vánočními tématickými balíčky" speciálně vyladěnými k svátečnímu menu. Konkrétní tipy najdete níže.

STĚDROVEČERNÍ VEČEŘE
Ke smaženému kapru a bramborovému salátu se skvěle hodí suchý Ryzlink rýnský, lehčí a minerální Pinot Grigio z Venta nebo třeba šumivé víno Cava, Prosecco či Champagne. Jsou to jednoduše příjemně svěží vína, která krásně balancují bohatost chutí smažené ryby a bramborového salátu. Pokud je součástí vašeho vánočního menu houbový kuba s česnekem doporučuji k němu spíše pivo.

Nicméně česká štědrovečerní večeře se v mnoha domácnostech změnila. Některá typická staročeská jídla nahrazujeme jinými. Hlavně kapra, jehož bahnitá vůně není pro každého. Pokud si místo kapra dopřejete lososa, oblíbeného je candáta, tresku nebo červené maso mořského tuňáka. Tak doporučuji následujícíc párování. „K lehkým úpravám mořských ryb , ale i našemu candátu se kromě bublinek a Ryzlinku se úžasně hodí elegantní Sauvignon Blanc z francouzské oblasti údolí řeky Loiry.

Na slavnostní stůl se ale hodí také víno červené. Ano, to doporučuji v případě že si budete dávat grilovaný steak z  tuňáka, nebo si místo ryb dopřejete pořádný kus z  hovězího masa. Tam je potom jasnou volbou například Shiraz s plnou sametovou chutí švestek, sladkého dřeva a vanilky nebo Malbec z neuvěřitelných 2000 m.n.m..“ Vzhledem k tomu, že Češi červená vína preferují pěkně hutná, plná a koncentrovaná, s těmito víny rozhodně zabodujete.


NA BOŽÍ HOD
K tradiční vepřové pečeni, či šunce se opět neztratí Ryzlink. U šunky můžete vyzkoušet i plnější Chardonnay. Pokud na Boží hod připravujete krocana s nádivkou doporučuji Chardonnay, které zrálo na sudu "barrique", ideálně z Burgundska. S jídlem se tak budou snoubit nádherně máslově oříškové tóny vína. Pokud byste preferovali červené víno tak zvolte Pinot Noir ideálně z téhož regionu. 

NA ŠTĚPÁNA
K tradiční huse či kachně doporučuji Pinot Noir, nezklame Vás ani španělské Tempranillo z Riojy nebo třeba Plzeň:o)

Nezbývá mi než dodat, abyste si kromě jídla a vína vychutnali rodinou pohodu a příjemné okamžiky strávené se svými blízkými.

Přeji Vám krásné a pohodové Vánoce.

Vláďa Vaněk, zakladatel & head sommelier www.ocenenavina.cz