DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

JAK PÁROVAT VÍNA K VÁNOČNÍMU CUKROVÍ?

Protože už se pomalu začínají oprašovat formičky a válečky, nakupovat zásoby oříšků a vanilkového cukru, rozhodl jsem se dnes věnovat krátké zamyšlení párování vína k jednotlivým druhům vánočního cukroví. Připravil jsem pro vás 3 zlatá pravidla párování vína se sladkostmi. 

Jak na párování vína k vánočnímu cukroví_OceněnáVína_CZ

3 zlatá pravidla párování vína se sladkostmi 

  1. Párujte vína a dezerty s podobnou intenzitou. Čím výraznější dezert, tím výraznější víno vyberte.
  2. Víno by mělo být minimálně stejně sladké jako dezert. V opačném případě bude působit kysele.
  3. Kyselinka musí být vždy přítomna, a to i u velmi sladkého vína. Její role je totiž vyvažovat nejen sladkost vína, ale „osvěžit“ i dezert. Zapomeňte na „rozblemclý slaďák“ bez kyselinky. To můžete cukroví rovnou zapíjet sirupem.

Nekrémové jemné cukroví

Vanilkové rohlíčky nebo linecké doplní polosladký Ryzlink, Sauvignon nebo Hibernal. Jejich přirozený obsah vyšší kyselinky se krásně spojí i se šťavnatou rybízovou marmeládou. Kořenitější Pálava, Muškát či Tramín jemnější cukroví naopak chuťově obohatí a vyloženě se hodí třeba k perníčkům.

Sněhové

Trubičky nebo pusinky jsou poměrně sladké. Tady je dobré záměrně vytáhnout kyselinku ve víně. Volil bych polosuché až polosladké šumivé víno s dobrou kyselinkou, aby celkové spojení zůstalo svěží. Fungovat bude i Ryzlink rýnský.

Krémové

Rolády, Mascarpone a tvarohové dezerty budou milovat sladké šumivé víno Moscato d‘Asti z Itálie. Krémové košíčky s ovocem zase sladkou Pálavu a Tramín. Věnečky a větrníky bych pároval s Tokajským, francouzským Sauternes, ledovým, slámovým vínem či s botrytickými výběry.

Oříškové, kokosové

Tento typ cukroví si bude rozumět se sladkým Vlašákem, bílou Rulandou, ale i polosladkým Chardonnay, dokonce i tím, které zrálo v dubových sudech. Osvěžující kombinací je polosuché Prosecco.

Čokoládové, kakaové

Přirozeně inklinuje k červenému vínu a portskému. Ovocně čokoládový Shiraz z Austrálie se bude hodit k méně sladkým variacím, u marokánek bych volil ovocně kořenité Primitivo. V žádném případě neuděláte chybu s Portským. Čokoládový dortík nebo pařížský rohlíček po něm přímo volá.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

JAK SI UŽÍT PÁROVÁNÍ VÍNA A JÍDLA NA VÁNOCE?

JAK PÁROVAT VÍNO S DEZERTY

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)