DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

MÁ SKLENIČKA VLIV NA CHUŤ A VŮNI VÍNA?

Tvar skleničky opravdu může ovlivnit dojem z vína a pomoci mu, aby vám ukázalo to nejlepší, co v sobě má. 

Má tvar skleničky vliv na chuť a vůni vína OceněnáVína_CZ

Vnímání chuti a vůně ovlivňuje především tvar hrdla sklenice

Tvar hrdla sklenice totiž určí jednak to, jak intenzivně víno cítíme, ale také to, jak nám ze skleničky stéká na jazyk. U většiny šťavnatých bílých a šumivých vín je lepší, když má sklenička hrdlo úzké. Směřuje tak víno přes špičku jazyka, která je více citlivá na sladkost, a navíc podpoří ve víně tóny ovoce. Až pak se dostane k centrům slanosti a kyselosti po stranách jazyka. Zkuste si sami ochutnat třeba svěží Ryzlink z malé skleničky s úzkým hrdlem – ideální je sklenička ve tvaru tulipánu. Pak jej vyzkoušejte z velké skleničky na víno červené se širokým otevřeným hrdlem. Garantuji, že rozdíl poznáte. Ze sklenice s širokým hrdlem bude víno působit méně ovocně a výrazně kyseleji. Pokud ale máte v oblibě plnější bílá vína, která zrála na dubových sudech barrique, zvolte naopak širší a větší skleničku „burgundskou“ – tvarově připomíná větší sklenku na koňak.

Druhá důležitá věc, která ovlivňuje výběr druhu sklenice na víno, je plocha vína, která je v kontaktu se vzduchem a její velikost. To využívají především sklenice na červená vína, které bývají výrazně větší a širší a tím pomáhají vínu se v nich více rozvonět a harmonizovat.

Jaké skleničky tedy vybrat?

Obecně „běžným smrtelníkům“ doporučuji skleničky vycházející ze tvaru tulipánu. Na červené víno větší sklenici, ideálně o objemu kolem 450 ml, a na bílé cca 350ml sklenici.

sklenička tulipán

Tvar skleničky balón se používá pro červená vína burgundského typu a příbuzné odrůdy. Takové skleničky mají větší objem a otevřenější hrdlo. Jejich pojmenování odpovídá jejich baňatému tvaru, připomínajícímu seříznutý balón.

sklenička červené víno

Pro šumivá vína doporučuji sklo typu „flétna“. Ideální je, když má úzké hrdlo a uprostřed je o něco širší.

sklenička šumivé víno

Široké druhy sklenic na víno, oblíbené ve 20. letech, raději nepoužívejte, jsou dobré tak akorát na stavění vinných pyramid. Každopádně nezapomínejte, že špatné víno nezachrání ani sebelepší křišťálové sklo.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

JAKÝM ČERVENÝM VÍNEM ZAČÍT?

CO SPOJUJE ŠPIČKOVÁ VÍNA?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)