JAKÁ JSOU NEJLEPŠÍ VÍNA NA LÉTO?

Na léto se hodí především svěžejší evropská vína s příjemnou kyselinkou, která vás v letním vedru dokonale osvěží. Mou oblíbenou volbou na léto a nejen to je německý Riesling, který se hodí i k velkému množství letních jídel jako jsou ryby, saláty a lehčí polévky. Miluji na něm jejho svěžest a aroma meruněk a citrusů...

 

 

 

 

 

 

svěží letní vína pro vaše rozmarné léto

 

SVĚŽÍ BÍLÁ VÍNA - JASNÁ VOLBA NA LÉTO

Hned po Ryzlinku je mým dalším osvěčeným tipem Sauvignon blanc z Francie nebo z Nového Zélandu - obě vína se výtečně hodí k čerstvým sýrům typu lučina a především k čerstvému kozímu sýru. Doporučuji vyzkoušet více Sauvignonů z různých oblastí a sami uvidíte jaký styl této odrůdy vás nejvíce zaujme.

Mezi příjemné letní pití patří i lehké minerální Pinot Grigiio z italské oblasti Vento. Z Itálie pochází ostatně i další svěží vína perfektně se hodící k letnímu osvěžení. Jsou neodolatelné nejen k lehkým těstovinám a grilovaným rybám se zeleninou.

Mix skvěle osvěžujících novinek navíc s DOPRAVOU ZDRAMA najdete zde.

NEVÍM JAK VY, ALE JÁ SI NEDOKÁŽU PŘEDSTAVIT LÉTO BEZ SKLENIČKY ROSÉ

A nebylo by to léto, kdybychom nedrželi v ruce alespoň jednu skleničku oroseného rosé, které kombinuje svěžest vína bílého a ovocnou plnost červeného vína. U rosé mám osobně rád i lehčí zbytkový cukr, který je většinou velmi příjemně balancován vyšší kyselinkou. Mimochodem přestože jsem příznivcem spíše zahraničních vín u rosé na moravská nedám dopustit - představují skvělý poměr cena/ výkon nemluvě o příjemném růžovém náhledu na svět.

BUBLINKY NESMÍ CHYBĚT

V neposlední řadě nesmíme zapomínat na bublinky všeho druhu od Cavy přes Prosecco až po Champagne vám nabídnou skvělé osvěžení nejen díky příjemné kyselince, ale i bublinkám. 

TIPY A TRIKY JAK SERVÍROVAT VÍNA V LÉTĚ:

V létě bez obav nalévejte bílá i rosé vína do skleničky rovnou z lednice (v ní je 4-6°C). Po nalití do skleničky teplota stoupne dle mých empirických zkušeností cca o 2°C, Za přibližně 10-15 min je víno ve skleničce na optimálních 10-12°C, což je ideální teplota servírování většiny svěžích letních vín a rosé..

Na udržení teploty lahve vína se vám určitě bude hodit nádoba s ledem a vodou, do které ponoříte lahev, aby bylo víno stále příjemně vychlazené - pokud nemáte tzv "ice kýbl" stačí použít třeba větší misku z kuchyně. 

Červená vína:  ideální teploty dosáhnete, když je před konzumací dáte přibližně na 30min do lednice.

U červeného vína si dejte pozor na to, aby nebylo podchlazené - to se v něm primárně projevují svíravé taniny a je potlačena ovocnost vína. Naopak pokud se červené víno dostane nad 20°C, může z něj výrazněji vystupovat alkohol. Jak to řešit na terase?  Jednoduše, pokud se vám zdá víno už moc teplé na chvíli je nechte vychladit v misce s vodou a ledem.

Doufám, že se mi vás podařilo inspirovat a užijete si sluníčko třeba s našimi svěžími balíčky pro rozmarné léto.

Pro vaše lepší zážitky s vínem napsal Vláďa Vaněk
www.ocenenavina.cz

V případě dotazů a zpětné vazby mě zastihnete na mailu: vladimir.vanek@ocenenavina.cz nebo telefonu: 725 749 859.