DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

HUTNÁ A PLNÁ ČERVENÁ, KTERÁ STOJÍ ZA TO OBJEVIT

Minule jsme se věnovali tomu, s jakými červenými začít. Dnes bych se s vámi rád podělil o hutná a plná červená vína, která stojí za to objevit.

Hutná červená, která stojí za to objevit OceněnáVína_CZ

Primitivo z italské Puglie

Primitivo má svůj původ v italské oblasti Apulie, v provincii Puglia. Tato odrůda je populární hlavně díky své výrazné a plné chuti s intenzivním ovocným aroma. Typická hutnější ovocná a kořeněná chuť jde ruku v ruce s vyšším obsahem alkoholu a tmavě rubínovou barvou. Má také úžasnou schopnost stárnutí a s časem se pozitivně rozvíjí. Není divu, že jedno z nich si dopřávali i v Bílém domě ve Washingtonu - a to konkrétně Primitivo z Puglie, skvělým doporučením bude i BIO Primitivo ze Salenta nebo sofistikované a exotické BIO Primitivo Vigne Vecchie. 

Merlot

Francouzská odrůda Merlot je charakteristická měkkými tříslovinami, bohatou ovocnou chutí a schopností stárnout. Pěstuje se převážně ve francouzských oblastech Bordeaux, Pomerol nebo Saint Emilion, v Itálii pak v Toskánsku a ve španělské Yecle. Když se časem rozvine, může nabídnout mnohem komplexnější a intenzivnější aroma. BIO Merlot se zlatou medailí z Millésime Bio vás nadchne chutí plnou lesního ovoce a ostružin, kořeněnými tóny a intenzivní vůní. Cletus z Toskánska zase nabízí plnou, koncentrovanou a bohatou chuť s elegantní kořenitostí a tóny čokolády. 

Ovocná Garnacha z prestižního Prioratu

Další tip pochází ze Španělska. Z velmi prestižní, ale u nás méně známé vinařské oblasti nacházející se jižně pod Barcelonou – Priorat. Určitě si její jméno zapamatujte. Rodí se tu jedno z nejopěvovanějších vín Španělska, často z vinic s révou starou i přes 100 let. Oblast je poměrně malá a vína nejsou nejlevnější, ale pokud máte štěstí a trpělivost, podaří se vám objevit třeba tuto lahev – Fosca del Priorat – Garnacha z 65 let starých vinic. Odrůda Garnacha často hraje ve vínech z Prioratu prim. Je ovocně kořenitá, s důrazem na červené plody, jako jsou jahody a třešně, nechybí ani příjemné tóny koření, jako je skořice či hřebíček, a čokolády. Někdy můžete najít také aroma lékořice, kůže a sušené švestky.

Monastrell, překvapení z jihu Španělska

Ve Španělsku jsem narazil i na odrůdu Monastrell. Ta naopak produkuje hutná, kořenitá vína s charakterem tmavého lesního ovoce a švestek. Setkáte se s ní hlavně v jižním Španělsku – například v oblasti Yecla. Příjemné je, že se díky příznivým podmínkám tato vína i v nižší cenové úrovni zpracovávají v BIO kvalitě. Zářným příkladem je Bio Monastrell Old Hands z vinařství La Purisima. Ten, přestože sbírá medaile na mezinárodních soutěžích, se na rozdíl od drahých vín z Prioratu vleze pod 200 korun.

Cuvée GSM z jihu Francie

Obě zmíněné odrůdy mají sice původ ve Španělsku, ale slávu získaly na jihu Francie. Tam se jim říká Grenache a Mourvèdre. A jelikož je běžné vytvářet směsi těchto vín do tzv. cuvée i s odrůdou Syrah, dostanete na jihu Rhôny velmi typickou směs plného, ovocně kořenitého vína, kterému znalci familiárně říkají GSM. Kombinace GSM tvoří často základ i u světoznámého vína z apelace Châteauneuf-du-Pape. Mimochodem, pokud jste jej ještě neochutnali, zkuste alespoň jeho dostupnější sousedy. Plná vína z oblastí Gigondas a Vacqueyras.

Nero d'Avola, Sicilský poklad

Nero d'Avola pochází ze Sicílie z regionu kolem města Avola. Není úplně jednou z nejznámějších odrůd, ale určitě stojí za ochutnání. Typické jsou pro ni ovocné tóny sušených plodů, švestek a ostružin, hluboká tmavá rubínová barva a schopnost stárnutí. Sicilská Luna je plné a šťavnaté víno s kořenitými tóny, které vás vyloženě pohladí po duši. Riserva Cutaja je spíše vyzrálé a vyvážené víno vyšší ligy této odrůdy. Překvapí vás jeho komplexnost, tóny ušlechtilého dřeva, koření, vanilky a čokolády.

Negro Amaro z jižní Itálie

Další nepříliš typickou odrůdou je Negro Amaro původem z jižní Itálie, především z oblasti Puglia. Jeho název znamená černé a hořké víno, což lehce odráží i charakter vína. Typické jsou ovocné tóny tmavého ovoce jako jsou višně, ostružiny a švestky, doplněné o sušené bylinky a koření. I barva vína je velmi tmavá, až do temně rudé nebo černé. Vyzkoušejte Negroamaro Burdi z jižní Itálie s ovocně kořenitým charakterem a příjemnou šťavnatostí nebo BIO Negroamaro Piutri z vinice 200 metrů od Jaderského moře, které je velmi sofistikované a komplexní, s úžasným kořenitým charakterem.

 

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

CO SPOJUJE ŠPIČKOVÁ VÍNA?

JAKÁ VÍNA SE HODÍ K ARCHIVACI?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)