DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

RULANDSKÉ MODRÉ - ČERVENÝ KLENOT Z BURGUNDSKA

Jemné a elegantní červené víno s vyváženou kyselostí a lehkými tříslovinami - Rulandské modré neboli Pinot Noir je jednou z nejstarších červených odrůd vína. Přišla k nám z Burgundska a rozšířila se po celém světě. Není divu, je to ideální volba červeného vína a to nejen k jídlu - pojďme se podívat na hrozen této odrůdy a na nějaké tipy, k čemu si sklenku modré Rulandy nalít.

 

pinot noir 1

Historie odrůdy Rulandské modré

Rulandské modré neboli Pinot Noir je jednou z nejstarších odrůd vinné révy na světě. Historie této odrůdy sahá podle záznamů až do starověkého Říma, ale původ odrůdy není úplně jasný. Jasné ale je, že se tato odrůda rozvinula do dnešní podoby ve Francii, konkrétně v Burgundské oblasti Côte-d'Or. Tato oblast je považována za kolébku Pinot Noir a dodnes je jednou z nejprestižnějších vinařských oblastí, kde se pěstuje.

V německém Porýní se zase rozvíjela odrůda Spätburgunder, která je ekvivalentem Pinot Noir, a je tedy možné, že i Německo bylo zásadní v rozšiřování této oblíbené odrůdy. Rulandské modré se postupně rozšířilo do dalších evropských zemí včetně Švýcarska, Itálie a Rakouska, během kolonizace Nového světa se dostalo do Ameriky - konkrétně do Kalifornie, kde se stalo jednou z hlavních pěstovaných odrůd v regionu.

 

Charakteristika Rulandského modrého

Rulandské modré má často jemnou a elegantní chuť, která se pohybuje od lehkého až po středně plné tělo. Má také vyváženou kyselost a jemné třísloviny, které přispívají ke struktuře vína. Chuťový profil je specifický ovocnou sladkostí a svěžestí, typická je i dlouhá a harmonická dochuť.

Víno má výrazné a jemné aroma s dominantními tóny červeného ovoce jako jsou višně, maliny, jahody a třešně. Někdy se objeví i tóny švestek nebo ostružin. Nechybí ani nuance bylin, koření nebo dřeva.

Pinot Noir je komplexní víno, které umí skvěle vyjádřit terroir dané oblasti, různé regiony představují různé nuance a tóny jak v chuti, tak ve vůni.

pinot noir 2

Kde se Rulandské modré pěstuje?

Pinot Noir se pěstuje po celém světě a je jednou z nejrozšířenějších odrůd vína. Pojďme se podívat na některé významné regiony a jaké jejich Pinoty jsou.

 • Francie: francouzská oblast Burgundsko je kolébkou Rulandského modrého a stále je jednou z nejprestižnějších oblastí pro tuto odrůdu. Côte de Nuits a Côte de Beaune jsou kromě Champagne také velmi významné svými Pinoty. Charakteristické jsou svou elegancí, jemností a ovocným aroma, ve kterém rozeznáte višně, maliny, jahody, ale i bylinné nuance a lehkou kořenitost. Typické jsou také hedvábné třísloviny, které přispívají ke struktuře vína a podporují schopnost stárnutí.
 • USA: v regionech Willamette Valley v Oregonu a kalifornských regionech Sonoma Coast a Russian Valley pěstují Pinot Noir už po celá léta. Jsou známé pro svá elegantní a vysoce kvalitní vína této odrůdy. Často jsou výrazně ovocná, s bohatými tóny třešní, malin, jahod a višní, s plnější a intenzivnější chutí.
 • Německo: v Německu najdeme Pinot Noir jako Spätburgunder a pěstuje se především v Badenu, Porýní a Frankenu. Typické pro něj je jemná a elegantní chuť, dominantní tóny třešní a višní, obvykle víno obsahuje méně alkoholu a mají vyšší kyselost, takže jsou velmi svěží a lehká. Jemné třísloviny a měkké taniny dodávají i elegantní strukturu. 
 • Austrálie a Nový Zéland: v Novém světě najdete skutečně výjimečné Pinot Noir. Australský Pinot je často plný a intenzivní, s bohatými koncentrovanými ovocnými tóny třešní, švestek a malin. Třísloviny jsou výraznější a dodávají strukturu a schopnost stárnutí. Novozélandský je naopak svěží a elegantní, ovocné tóny oživují lehkou mineralitu a bylinkové nuance.
 • Švýcarsko: švýcarský Pinot Noir je charakteristický svou elegancí, vyváženými ovocnými tóny a jemnými tříslovinami. Často je i kyselejší a svěží.
 • Česká republika: moravské Rulandské modré má typické aroma třešní, malin a jahod, s kořeněnými a bylinkovými tóny. Chuťový profil je vyvážený, s jemnou kyselostí a měkkými tříslovinami. Kvalitní moravské rulandy mají potenciál stárnutí a s časem získávají na komplexitě a harmonii.

pinot noir 3

S jakým jídlem párovat Rulandské modré?

Rulandské modré je skvělou volbou k různým pokrmům díky své vyvážené chuti a střednímu až plnějšímu tělu. Pojďme se podívat na několik tipů, s čím si sklenku Pinot Noir dát.

 • Kachna: červené víno se výborně hodí k pečené kachně. Ať už si ji dáte na pomerančích nebo se zelím a knedlíkem. Jemné třísloviny a ovocné tóny se výborně kombinují s bohatou a mastnou texturou kachního masa.
 • Losos: Pinot Noir bude skvělý i ke grilovanému nebo pečenému lososu. Ovocnost a kyselost vytvoří zajímavý kontrast.
 • Hovězí maso: skvělá kombinace bude i s hovězím masem, ať už grilovaným nebo pečeným steakem. Taniny a struktura vína si lehce poradí s bohatou chutí a texturou masa.
 • Zelenina: ať už zvolíte pečené nebo grilované cukety, papriky nebo dušenou zeleninu jako přílohu, Rulandské modré vytvoří úžasný doplněk. Vyzkoušejte třeba těstoviny se špenátem, rajčatovou omáčkou, zeleninové rizoto nebo zeleninový koláč quiche.
 • Sýry: nejen bílé víno skvěle půjde k sýrům, sklenka Rulandského modrého se parádně hodí například ke kozímu sýru, sýru Brie nebo Comté. Jemná a plná chuť doplní chuťové nuance sýra.

 

Přeji Vám krásné zážitky nejen s víny odrůdy Rulandské modré.

Barbora Škampová 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

ČERVENÉ VÍNO GRENACHE - OSLOVÍ VAŠE SMYSLY

SYRAH A SHIRAZ - DVĚ TVÁŘE JEDNÉ KLASIKY

BARBERA - VÍNO S DUŠÍ PIEMONTU

 

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)