DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

PLNÁ VÍNA ODRŮDY PRIMITIVO NADCHNOU ZNALCE I ZAČÁTEČNÍKY

Víno plné sluníčka z jihu Itálie si oblíbí takřka každý. Zaujme především díky ovocnému aroma a plné chutí.  Hrozny odrůdy Primitivo mají navíc i nižší obsah taninu, což znamená, že víno nedrhne na jazyku. Primitivo je tak velmi příjemnou vstupní bránu i pro lidi, kteří do světa červeného vína teprve pronikají.

 Vlajka regionu Puglie Primitivo 640pxl (1)

Charakteristika vína Primitivo

Odrůda Primitivo zaujme především plností a výraznou ovocnou chutí a vůní. V aroma vína ucítíte tóny červeného ovoce, jako jsou čerstvé jahody, třešně. U komplexnějších vín se k nim přidávají i tóny ostružin či fíkové marmelády a nechybí ani atraktivní kořenité aroma od skořice a badyánu až po tóny sladkého tabáku. Primitivo má většinou plnou chuť s výraznými tóny ovoce a sladkého koření.


Podívejte se na naši nabídku oceněných vín Primitivo. Z více než 130 degustovaných vín odrůdy primitivo jsme pro vás vybrali jen pár nejlepších.


Primitivo hrozen Puglie 640pxl (1)

Plná vína z Mandurie, sofistikovaná z Gioala del Colle a harmonická z oblasti Salento

Tři hlavní oblasti pěstování odrůdy Primitivo v jihoitalské Puglii jsou Manduria, Giolla del Colle a Salento. Každá z oblastí produkuje trochu jiný styl vína.

Plná Manduria
Oblast Manduria má obzvláště teplé podnebí, které je příznivé pro zrání hroznů, takže vína mají plný ovocný charakter a obsah alkoholu běžně přes 14 %. Chuť je krásně plná a intenzivní, ovocná. Můžete ucítit příchuť třešní, jahod, a ve víně je patrná sladkost vyzrálého ovoce, i když se jedná o vína suchá. V této oblasti se rodí rovněž sladká červená vína odrůdy Primitivo s označením Dolce Naturale.

Sofistikované Giolla del Colle
Díky vyšší nadmořské výšce a vápencovým půdám má Primitivo z oblasti Gioia del Colle sofistikovanější a elegantnější projev než u jejich mandurských protějšků. Primitivo z Giolla del Colle má krásnou hřejivou chuť kde koncentrované ovoce příjemně balancuje šťavnatost a někdy i patrná minerální slanost, ve víně jsou často i jemné kořenité tóny. Mimochodem v této oblasti se vůbec poprvé začala psát historie této odrůdy v Itálie až poté se Primitivo rozšířilo do zbytku Apulie.

Harmonické Salento
Region Salento produkuje vína harmonická, ovocná a většinou s velmi dobrý poměr kvality a ceny. U vín pěstovaných blíže moři a na kamenitých půdách jsou vinaři mistrně schopni vyvažovat plnost a vína svěží kyselinkou a vytváří tak velmi komplexní vína. Doporučuji ochutnat třeba vína organicky hospodařícího vinařství šlechtického původu Duca Carlo Guarini, jehož vína dlouhodobě patří mezi naše bestsellery. Zajímavostí je, že se toto vinařství pěstování a výrobě vína věnuje už od 11. století.

Puglia Primitivo mapa 640pxl (1) 

Ideální ke grilování, pizze a výrazným sýrům

Primitivo je naprosto ideální doplněk k jídlu při grilování. Dá se dobře kombinovat s burgery, hovězími steaky, a velmi příjemně ladí i s jehněčím masem. Skvěle se hodí ke grilovaným žebrům. Nezklame Vás ani v kombinaci s grilovanou zeleninou – především paprikami a grilovaným lilkem.

Co se sýrů týče, nebojte se zkombinovat výraznou chuť vína s výrazným sýrem. Můžete zvolit například uzenou goudu, ostrý čedar, nebo grilovaný hermelín.

Silné variace chutí jdou s Primitivem obecně ruku v ruce. Rajčata, houby, olivy, či jídlo s výrazným kořením bude vždy dobrá volba. Primitvo si ale užijete i s dobrou pizzou. Vyzkoušejte například Quattro formaggi nebo Pizza á la Norma s grilovaným lilkem.

K sladkému Primitivu Dolce Naturale se skvěle hodí například čokoládový dortík, pokud si chcete víno vychutnat výhradně s dezertem.

 

30 minut přípravy pro lepší zážitek

Víno podávejte při teplotě 16-20°C. Pokud skladujete víno v pokojové teplotě, stačí dát láhev cca na 30 minut do lednice. Vína odrůdy Primitivo většinou není nutné dekantovat, ale doporučujeme otevřít láhev alespoň 30 minut před plánovanou konzumací – jednoduše otevřete láhev předtím, než ji budete dávat temperovat do lednice. Rozlévejte do středně velkých sklenic pro červená vína, tulipánového tvaru.

 Trullo krajina Puglie 640pxl (1)

Primitivo není primitivní, ale raná odrůda

Už na počátku 17. století putovala odrůda pod svým původním názvem Crljenak Kaštelanski z rodného Chorvatska do Itálie - konkrétně do oblasti Giolla del Colle. Zde také získala svůj název Primitivo, a to díky tomu, že jedná o ranou odrůdu, která brzy dozrává. Název pochází z latinského „primitivus“, což znamená první své řady.

V roce 1830 se Primitivo dostalo až do Ameriky pod názvem Black Zinfandel. Ten získal na popularitě hlavně ve 30. letech 20. století díky zrušení prohibice. Poté byl častokrát mylně označován za původní americkou odrůdu. Na konci 90. let bylo však potvrzeno, že Zinfandel a Primitivo jsou totožné.

 

Univerzální dárek pro milovníky vína

Není překvapením, že si vína odrůdy Primitivo díky své opojné chuti plné ovoce a nižšímu obsahu taninů nachází mnoho příznivců. Primitivo proto často doporučuji jako univerzální dárek pro milovníky červených vín. Potěšíte s ním nejen začátečníky, ale i zkušené degustátory.

Objevte rozmanitost odrůdy Primitivo_04_2021_OceněnáVína_CZ (1)

Pokud chcete Primitivo ochutnat a objevit chuťové rozdíly mezi různými oblastmi a styly. Doporučuji vyzkoušet balíček šesti vín ukazující rozmanitost odrůdy Primitivo. Vychutnáte si tak mimo jiné i náš červený bestseller ze šlechtického původu, a dokonce i víno, které si dopřávají hosté na recepcích v Bílém domě. To už stojí za hřích, nemyslíte?

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

JAKÉ VÍNO VYBRAT JAKO DÁREK, KDYŽ NEMÁTE ANI TUŠENÍ?

JAKÝM ČERVENÝM VÍNEM ZAČÍT?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)