DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

CHARDONNAY - CHAMELEON MEZI VÍNY

Objevte s námi rozmanitost jedné z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších odrůd světa. Chardonnay se pěstuje se ve více než 30 zemích a dokonale absorbuje terroir vinice, doslova jako chameleon. Takže v chladnějších oblastech vynikne jeho elegantní a svěží charakter v teplejších regionech naopak zaujme plným projevem s nádechem exotického ovoce.

 

vinice chardonnay 

Historie odrůdy

Chardonnay je jednou z nejznámějších a nejrozšířenějších bílých odrůd vína na světě. Svou oblíbenost si zasloužila hlavně díky své schopnosti vyjádřit charakter terroiru, na kterém je pěstována.

První zmínky o Chardonnay sahají do 16. století, ale předpokládá se, že se pěstovalo už v Římské říši. Rodištěm je vesnice Chardonnay v Burgundsku ve Francii. V 19. století se odrůda rozšířila po celém světě a dnes je pěstován téměř v každém státě s vinařskou tradicí.

 

Charakteristika Chardonnay

Chardonnay je odrůda bílého vína s velmi bohatým spektrem chutí a vůní. Může se lišit v závislosti na původu hroznů, klimatu i způsobu výroby vína. Základní charakteristikou ale zůstává spíše plnější tělo a střední kyselinka. Chuťový profil Chardonnay pokrývá snad celé spektrum typů vína.

Můžete narazit jak na minerálně elegantní Chardonnay, stejně jako na vína plná, bohatá a intenzivní. Některá jsou ovocná s tóny jablek, hrušek, ananasu, některá minerálně křupavá s kamenitým projevem a akcenty zelených a letních jablíček spolu s osvěžujícími tóny citrusů, jiné nabízí neuvěřitelnou bohatost a komplexitu třeba i díky pobytu na dubových sudech barrique.

Vůně Chardonnay nebývá tak  intenzivní jako u aromatických odrůd, ucítíte spíše jemnější a středně silné vůně citrusů, jablek, zralého až exotického ovoce jako je ananas nebo třeba vyzrálé broskve a květinové tóny. Chardonnay často zraje v dřevěných sudech barrique, což samozřejmě může ovlivnit chuť i vůni. Ušlechtilé dubové sudy pak prohlubují komplexitu Chardonnay o tóny másla, toastů, lískových oříšků, při využití amerických dubových sudů se pak ve víně objevuje typické aroma vanilky a nechybí ani ušlechtilá kořenitost dřeva. 

 

chardonnay

 

Jak chutná Chardonnay v různých koutech světa?

Chardonnay se pěstuje po celém světě, každá z oblastí disponuje jinými klimatickými podmínkami, půdou a každý vinař volí jiné postupy. To vše ovlivňuje výsledné víno. Pojďme se podívat jak se Chardonnay projevuje v různých částech světa:

“Starý svět” -  Francie:

 • Burgundsko tvoří jakýsi etalon pro odrůdu Chardonnay. Můžeme se zde setkat se 3 základními styly této odrůdy.
  • Chardonnay ze severní oblasti Chablis mají ve vínku spíše svěží, elegantní a slaně minerálních projev. Na nose ucítíte svěží citrusy, kamenité tóny, letní jablíčka a jemné tóny květin.
  • Severní cíp Burgundska, kterému se říká Côte-d'Or ( zlatý svah) produkující snad nejlepší Chardonnay světa. Začíná pod Dijonem a končící pod městem Beaune.  Má ve vínku velkou komplexitu strukturovanost. 
  • V chardonnay z Côte-d'Or ucítíme vůni zralého ovoce elegnatně vyváženého svěžestí citrusů a slanou mineralitu. Typické je zde i  zrání v dubových sudech barrique, které dodávají vínu na hloubce a přidávají do noblesního mixu vůně máslových sušenek, lískových oříšků, kořenitost a ušlechtilé tóny dřeva.
  • Na jihu Burgundska najdete více prosluněné oblasti Côte Chalonnaise nebo Mâconnais, ze kterých je Chardonnay  obecně plnějšího charakteru, velmi ovocné, často zde ucítíte až exotické tóny od ananasu,vyzrálých broskví až po vůni žlutého melounu a květového nektaru. 
 • V oblasti Champagne se Chardonnay využívá pro výrobu šumivých vín, jeho chuť je svěžejší, s citrusovými tóny a vyšší kyselostí, kterou odrůda získává nejen díky severnějšímu umístění oblasti, ale i díky podloží tvořeném kimeridžským vápencem. 
 • Languedoc-Roussillon se nachází na jihu Francie a Chardonnay má typicky plné, s jemnou kyselostí a výraznějšími tóny tropického ovoce díky slunnému středomořskému klimatu. Najdete zde jak plné ovocné Chardonnay z nerezových tanků tak komplexní vína, která zrají v kontaktu s dubovým sudem barrique, případně ve větších dubových sudech.

 

“Nový svět” - Austrálie, USA, Latinská Amerika: 

 • Americké Chardonnay odkazuje na Kalifornii - vína jsou plná, bohatá a ovocná. Očekávejte tóny tropického ovoce jako je ananas, mango a broskev, doplněné o ořechové a vanilkové nuance ze zrání v sudech. Oregonské Chardonnay bude spíše elegantnější a svěžejší, s čistou kyselinkou, tóny zelených jablíček, citrusů a jemnou mineralitou.
 • Australská Chardonnay jsou často intenzivní a plná. Klima přispívá k ovocnějším a sladším hroznům, s tóny tropického ovoce jako je marakuja a citrusy. V jižní Austrálii se pěstují Chardonnay spíše plnějšího a bohatšího typu s intenzivně ovocnou chutí. Z oblasti Victoria ochutnáte elegantní a vyvážené Chardonnay s tóny bílé broskve, citrusů a jemných tónů dřevin ze zrání v sudech. Region Yarra Valley ve Victorii je proslulý pro své komplexní a elegantní Chardonnay.
 • Latinská Amerika - Chile produkuje Chardonnay s jemnou kyselinkou, osvěžující, s tóny zralého ovoce jako jsou jablka, hrušky a broskve, s jemným dotekem minerality. Argentinské Chardonnay je obvykle plného těla, bohaté s výraznou ovocností - rozeznáte tropické ovoce jako je ananas, marakuja, s tóny vanilky a oříšků.

 

chardonnay párování

 

Párování Chardonnay k jídlu

Chardonnay je skvělou volbou k mnoha  pokrmům, protože nabízí široké spektrum chutí, vůní a stylů. 

 • Kuřecí a drůbeží maso - vybírejte plnější Chardonnay se svěží kyselinkou, na škodu není ani pobyt na dubovém sudu. Chardonnay skvěle doplní pečené nebo grilované kuřecí nebo krůtí maso. Doporučujeme především v kombinaci s  jemnou smetanovou omáčku, která doplní příjemně zaoblený charakter vína.
 • Ryby a mořské plody - vybírejte především svěží a křupavá vína z oblasti Chablis, ta se budou hodit nejen k rybám, ale  třeba i k sushi, ústřicím nebo kaviáru. .
 • Krémové omáčky - Chardonnay je snad nejlepší volbou pro pokrmy se smetanovou nebo krémovou omáčkou, jemná kyselost skvěle vyváží bohatou strukturu omáčky,
 • Těstoviny - ať už zvolíte těstovinový salát nebo těstoviny s masem a zeleninovou či krémovou omáčkou, Chardonnay vám je skvěle doplní.
 • Sýry - Jedna z nejlepších kombinací je sýr Brie s Chardonnay na dubovém sudu. Toto párování krásně zvýrazní smetanovost a oříškovost vína i sýra.  Fungovat budou i tvrdší sýry jako je parmezán, vyzrálá gouda nebo ementál. 

 

Zajímavost

Chardonnay se pěstuje ve více než 30 zemích po celém světě a je jednou z nejrozšířenějších odrůd vůbec díky jeho schopnosti přizpůsobit se klimatickým a půdním podmínkám.

Chardonnay je také jednou ze tří hlavních odrůd, které se používají k výrobě šampaňského. Přispívá svou jemností, elegancí a citrusovými tóny.

Burgundskému Chardonnay se přezdívá  “kokain bílého vína” snad kvůli návykové závislosti, kterou tento noblesní projev odrůdy Chardonnay způsobuje a i schopnosti provětrat vaši peněženku…

 

Chardonnay - poznejte vliv polohy a stylu_OceněnáVína_CZ

 

Pokud chcete Chardonnay ochutnat, porovnat láhve z různých regionů a koutů světa, doporučujeme Vám vyzkoušet balíček Chardonnay, který nabízí tuto odrůdu z různých koutů světa, různých klimatických podmínek a poloh vinic. Porovnejte různé styly, chutě a vůně a vyberte si svého favorita!

 

Přeji Vám krásné zážitky nejen se svěžími víny odrůdy Chardonnay.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

PINOT GRIGIO - OSVĚŽUJÍCÍ VOLBA NEJEN NA LÉTO

RULANDSKÉ BÍLÉ - STAROBYLÁ ELEGANTNÍ A KVĚTINOVÁ ODRŮDA

TRAMÍN ČERVENÝ - BOHATÉ, INTENZIVNÍ A UNIKÁTNÍ BÍLÉ VÍNO

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)