DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

TRAMÍN ČERVENÝ - BOHATÉ, INTENZIVNÍ A UNIKÁTNÍ BÍLÉ VÍNO

Víno, které už podle názvu trochu mate - Tramín červený není červený, ale bílý. Z červených hroznů se pouze vyrábí, ale jeho barva zůstává stejná jako u bílých odrůd. Alsaský rodák, který se dnes hojně pěstuje i na Moravě, je oblíbený díky své široké paletě vůní a bohaté sladší chuti. Vyzkoušejte naše tipy na párování jídla a sklenky této výjimečné a chuťově bohaté odrůdy.

 

tramín červený 1

Historie odrůdy Tramín červený

Tramín červený známý také jako Gewürztraminer je starobylá odrůda révy, která pochází z francouzského Alsaska. Ale jeho historie sahá až do starověkého Egypta a Mezopotámie, věří se, že se pěstovala už tehdy a rozšířila se do Středomoří - konkrétně do Řecka a Itálie, odkud putovala až do Alsaska, ze kterého máme zmínky o této odrůdě ze 16. století.

Název Gewürztraminer německy znamená kořeněný Tramín, odkazuje tím právě na kořeněný charakter vína jak po aromatické, tak chuťové stránce. Tramín se už po celá staletí využívá pro výrobu kvalitních aromatických vín, ať už suchých, polosladkých, sladkých, tak i ledových. Oblíbené jsou nejen díky své originální chuti a vůni, ale i díky své schopnosti stárnutí a archivace.

Charakteristika Tramínu červeného

Tramín červený je bílé víno. Svůj název “červený” nese z toho důvodu, že jeho hrozny mají silnou červenou slupku, která se však nepoužívá k obarvení vína jako při běžné výrobě vína červeného, proto je lahvovaný Tramín bílý.

Tato odrůda je charakteristická svou výraznou aromatickou paletou. Ucítíte intenzivní květinové vůně po růžích, fialkách, jasmínu a citrusových květech. Typické jsou i ovocné nuance manga, marakuji a grapefruitu, stejně jako kořeněných tónů hřebíčku a zázvoru. Tramín červený má plnou a bohatou chuť s nízkou kyselostí a často obsahuje větší množství zbytkového cukru. Typická je také dlouhá a intenzivní dochuť. Je to středně pozdní odrůda, která je i poměrně náročná na pěstování, vyžaduje teplé klima s dostatkem slunečního záření.

Tramín červený je velmi oblíbenou odrůdou právě díky své výrazné osobnosti, unikátnímu aromatickému profilu, komplexnosti a intenzitě.

tramín červený 2

Kde se Tramín červený pěstuje?

 • Morava: u nás Tramíny najdete na moravských oblastech Břeclavska a Mikulovska. Charakteristické jsou svým květinovým aroma s tóny růží a fialek, s ovocnými nuancemi. Většinou se jedná o suché nebo polosuché varianty, vyvážené s jemnou kořenitostí a bylinnou pikantností.
 • Francie: Tramín červený má své kořeny v Alsasku ve Francii. Alsaské Tramíny jsou známé svou vysokou kvalitou a považují se za jedny z nejlepších na světě.
 • Německo: Tramín červený se také hojně pěstuje v německých vinařských oblastech, zejména v oblasti Pfalz a Baden. Německé Tramíny červené mají tendenci být sladší a jsou často využívány pro výrobu sladkých a polosladkých vín.
 • Rakousko: V Rakousku se Tramín pěstuje zejména ve vinařských oblastech Wachau, Burgenland a Steiermark. Charakteristické  svou vyvážeností a elegancí.
 • Itálie: Tramín červený je také známý pod názvem "Traminer Aromatico" v Itálii. Je pěstován v regionech jako je Trentino-Alto Adige, Friuli-Venezia Giulia a Veneto.
 • Kanada: V Kanadě se Tramín červený pěstuje především v oblasti Okanagan Valley v Britské Kolumbii. Kanadské Tramíny jsou často aromatické a s výraznými ovocnými tóny.
 • Austrálie a Nový Zéland: V Austrálii se hojně pěstuje ve vinařských oblastech jako je Adelaide Hills a Victoria, často jsou silně aromatické, bohaté a s nízkou kyselostí. Na Novém Zélandu je pěstován zejména v regionech Marlborough a Central Otago, charakteristickými rysy jsou tóny muškátu a zázvoru. Novozélandské Tramíny jsou většinou jemnější, elegantní a osvěžující.

tramín červený 3

Párování Tramínu červeného s jídlem

Tramín červený je díky své výrazné aromatické paletě skvělým společníkem k jídlu. Pojďme se podívat na pár tipů, s čím si sklenku Tramínu dát.

 • Kořeněná jídla - díky exotickým ovocným tónům a kořeněným nuancím se skvěle hodí k ostrým pokrmům, asijské kuchyni jako je thajská či indická. Zkuste ho s kari, pikantními nudlemi nebo smaženou pikantní rýží.
 • Drůbeží maso - Tramín skvěle doplní kořeněné kuřecí nebo krůtí maso. Ať už zvolíte kari nebo pálivou omáčku při letní grilovačce, aromatický charakter a bohatá chuť vína vytvoří příjemný kontrast.
 • Uzená ryba - zajímavou kombinací bude i Tramín podávaný k uzené rybě jako je losos nebo pstruh. Květinová vůně a ovocné aroma harmonicky doplní uzenou chuť ryby.
 • Sýry - skvělá kombinace bude i Tramín s plísňovými sýry jako je Roquefort nebo niva, aromatické víno a jeho sladká chuť ideálně vyváží bohatou a slanou chuť sýrů.
 • Dezerty - polosladké nebo sladké Tramíny se výborně hodí i k dezertům. Párujte ho s ovocnými koláčky, košíčky nebo nepečeným ovocným dortíkem.

Přeji Vám krásné zážitky nejen se svěžími víny odrůdy Tramín červený.

Barbora Škampová 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

VELTLÍNSKÉ ZELENÉ - PIKANTNÍ A ŠŤAVNATÝ FAVORIT SOMMELIÉRŮ

RYZLINK RÝNSKÝ - SVĚŽÍ A MINERÁLNÍ NĚMECKÝ POKLAD MEZI VÍNY

RULANDSKÉ BÍLÉ - STAROBYLÁ ELEGANTNÍ A KVĚTINOVÁ ODRŮDA

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)