K SVATOMARTINSKÉMU NEMUSÍTE JÍST JEN HUSY

Pokud se letos chystáte ochutnat svatomartinská vína, Kromě obligátní svatomartinské husy mám pro vás i několik tipů jak si zpestřit vaše gurmánské zážitky se o kombinace se sýrem

Svatomartinská vína husa

 

Svatomartinská bílá vína jsou vždy suchá a jen z odrůd Muller Turgau, Muškát moravský a Veltlínské červené. K těmto vínům můžete vyzkoušet měkké a polotvrdé spíše neutrálnější sýry z kravského mléka typu eidam, blaťácké zlato, mladá gouda a cheddar.

Pro červená Svatomartinská vína jsou povoleny odrůdy Modrý portugal a Svatovařinecké, ke kterým kromě tradiční kachny můžete ochutnat i oblíbené sýry s ušlechtilou plísní jako je Brie, Camembert, Coulomiere nebo český Hermelín. Pro Svatomartinská červená volte spíše mladší a jemnější sýry s ušlechtilou plísní. O něco intenzivnější vyzrálost sýrů s ušlechtilou plísní můžete vyzkoušet s plnějším Beaujolais Noveau z Francie (na ta se můžete těšit od půlnoci z 18. na 19. listopadu). K Beaujolais se bude perfektně hodit třeba český hermelín Krémový nebo Nebeský.

Přejeme vám krásné zážitky s vínem a sýrem.

Vladimír Vaněk, head sommelier www.ocenenavina.cz

P.S. Osobně svatomartinská vína nenabízím, jelikož preferuji spíše komplexnější a plnější vína která mám možnost dopředu ochutnat. Ale pokud na nějaké zajímavé kousky narazím dám určitě vědět a možná i nějaká vína zařadím do nabídky. 

Aktuálně doporučuji balíčky plných vín na podzim - do neděle 15.11. navíc s dopravou zdarma. Jinak k huse i hermelínu stojí rozhodně za vyzkoušení třeba i Corollila Crinaza ze Španělska