SVATOMARTINSKÉ - MARKETINGOVÝ TRIK NEBO STOJÍ ZA TO?

Sám jsem byl na odpověď na tuto otázku zvědavý, a proto jsme se rozhodl vyrazit ochutnat Svatomartinské na vlastní chuťové pohárky....

Svatomartinská vína husa

 

Vyrazil jsem proto na jednu z degustačních akcí svatomartinských vín na Náplavku, kde bylo možné ochutnat mladá vína z 27 vinařství. Od méně známých po poměrně profláklá jména jako Sonberk. 

No a jak to celé dopadlo? 

Bohužel musím říct, že po poctivé degustaci asi 30 vín se musím přiklonit k názoru, že se jedná o pěkný marketingový tah. To mi ostatně mezi řečí potvrdili i někteří vinaři.

Kampaň zaujme lidi, vytvoří téma ke komunikaci a nažene je do restaurací na svatomartinskou husu se svatomartinským vínem. 

Svatomartinská vína sama o sobě jsou podle mě výborné zpestření návštěvy restaurace a doplněk k jídlu, také nám ukazují první náznaky toho, jaká budou vína ročníku 2016. Nicméně koupit si lahev na doma upřímně moc nevidím.

Nějaká vína k doporučení by se nicméně našla...

Z vlastní degustační zkušenosti z Náplavky musím říct, že jsem moc nadšený nebyl. U vín se často vyskytoval dezintegrovaný alkohol, hořčinka nebo dokonce výrazně zelené tóny. Abych nebyl jen kritický, pár solidních vzorků jsme tam objevil, ale nějaký výjimečný zážitek od těchto vín nečekejte...

Líbila se mi čistá Müllerka od Líbala, příjemně ovocný Muškát Moravský a polosladký Muškát Ottonel od Pavla Bindera lehoučké a šťavnaté rosé od Vajbara a poměrně solidní byla i svatomartinská vína od vinařství Hruška.

Chuťový zážitek ze sobotního odpoledne jsme si nicméně nakonec vylepšil famózním Ryzlinkem rýnským VOC 2015 ze Sonberku, který vám vřele doporučuji.

Doporučení na doma..

Pokud plánujete ještě nějakou domácí husu, rozhodně Vám doporučuji nedávat si svatomartinská vína, ale napárovat ji s francouzským Pinot Noir La Villette nebo lehčím francouzským Merlotem v BIO kvalitě.

Pokud hledáte svěží a voňavá bílá vína doporučuji italské TrebbianoSoave nebo některý z německých RyzlinkůGarantuji vám, že si je doma příjemně vychutnáte a nebudete mít chuť si dát jen jednu skleničku. Další výhoda je, že vás druhý den ráno nebude bolet hlava:).

Vláďa Vaněk, head sommelier oceněnávína.cz