DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno doručujeme po celé ČR do 1-2 pracovních dnů. Vyzvednutí objednávky je možné i ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.30hod.

Cukernatost

Cukernatost je hodnota, která vyjadřuje obsah cukru v bobulích vinné révy v momentě, kdy je sklízena.

Menší vinaři měří cukernatost moštoměrem, ve větších vinařstvích se používají moderní refraktometry. Měřena je ve vinném moštu, který se z bobulí révy vylisuje, a v České republice se udává ve stupních normalizovaného moštoměru (°NM), kde jeden stupeň odpovídá 1 kg cukru ve 100 l moštu.

Platí, že čím jsou hrozny vyzrálejší, tím je cukernatost vyšší. U nás vyšší cukernatosti dosahují primárně bílé odrůdy vinné révy, což je dáno klimatickými podmínkami.

Cukernatost je důležitá především pro jakost vína – je to právě její výše, která určuje, zda bude víno označeno za jakostní či dokonce za jakostní s přívlastkem a do jaké kategorie bude spadat.

Je tedy důležité si pamatovat, že cukernatost nerozhoduje o tom, zda víno bude suché, polosuché, polosladké či sladké – o tom rozhoduje až podíl zbytkového cukru ve víně.