DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

Brut

Brut [bryt] neboli „tvrdé“ víno je jedna z kategorií šumivých vín, které udávají sladkost vína. Brut je označení pro takové šumivé víno neboli sekt, jehož obsah cukru nepřekračuje hranici 12 gramů na litr vína. Většina vinařství nicméně drží obsah cukru v rozmezí kolem 5-7 gramů - to je jako u běžného suchého vína.

Jde o nejběžnější druh šumivého vína, vzhledem k nízkému obsahu cukru a vysoké kyselince běžné u šumivých vín působí víno suchým dojmem, takže je ideální pro osvěžení během horkých letních dnů, jako aperitiv i pro párování s jídlem. Ve vínech typu brut se typicky objevují ovocné a květinové tóny, někdy i tóny mandlí, samozřejmě ale záleží především na konkrétní odrůdě, ze které je sekt typu brut vyrobený.

Z pohledu párování jsou šumivá vína brut ideální k rybám, mořským plodům a třeba i sushi. Navíc díky své kyselosti a suchému charakteru také krásně proniká do bohatých a tučných chutí, takže se skvěle hodí pro párování se sýrovými pokrmy, těstovinami či rizotem. Ze sýrů vyzkoušejte třeba Brie nebo parmezán. Mimochodem skvěle bude fungovat třeba i ke štědrovečerní večeři, kdy díky své živé kyselnice skvěle doplní chuť ryby a bramborového salátu.

Nejde však o nejsušší  šumivé víno -  této kategorii předchází ještě sekty typu brut nature a extra brut.

Ochutnejte náš výběr šumivých vín brut, které jsme vybrali ze stovek degustovaných vín.

 

TIP VLÁDI VAŇKA z OceněnáVína.cz

Šumivá vína Brut jsou ideální univerzální volbou nejen pro osvěžení, jako dárek, ale i k párování k jídlu. Rozhodně doporučuji vyzkoušet šumivá vína Crémant Brut a Cava Brut dělaná Champagne metodou tzn. vyrábí se stejným způsobem jako Champagne jen pochází z jiných regionů a tak nemohou mít název Champagne ve jméně. Ale na druhou stranu přináší skvělou hodnotu za vynaložené peníze. 

Moje tipy na vína se skvělou hodnotou:

  • Cava Brut, GRIMAU - ve víně objevíte šťavnaté citrusy, tóny bílých květů, pečených jablek a typickou vůni čerstvě upečených briošek.
  • BIO Crémant D'Alsace Brut, Charles Baur - úžasné šumivé víno, které strčí do kapsy nejedno Champagne, a to za 1/2 jeho ceny.