DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

PROČ A JAK DEKANTOVAT VÍNO? ZJISTĚTE JAK NA TO

Zjistěte, jak na dekantování vína, díky několika praktickým tipům a názorné infografice. 

 

dekantace vína

 

Dekantace vína se provádí ze 2 důvodů:

1. Oddělení vína od drobných tmavých částeček, takzvaného depotu. Depot je přirozenou součástí nefiltrovaného vína a vzniká srážením třísla, barviva a dalších látek během stárnutí vína.

2. Harmonizace vína před podáváním. Správně provedená dekantace simuluje u vína proces stárnutí působením vzduchu a harmonizuje jak vůni, tak chuť vína.

Která vína dekantovat?

Primárně dekantujte plnější, komplexnější a mladší vína. Obecně by mělo jít o kvalitnější vína, v cenové relaci zhruba od 280 Kč. Nicméně téměř nikdy neuděláte chybu, pokud budete dekantovat komplexnější víno z Itálie (odrůda Sangiovese, Nebbiolo) nebo Tempranillo ze Španělska. Doporučuji dekantovat min. 30-90 min před podáváním vína. U italských vín, především u odrůdy Sangiovese, doporučuji otevřít lahev s vínem třeba i den předem a před konzumací ochutnat a rozhodnout se, jak dlouho dekantovat.

U jednodušších, levnějších ovocných vín se dekantovat většinou nemusí. Případně můžete takové víno jen přelít do karafy a rovnou rozlévat, delší dekantace by mu mohla naopak spíše uškodit.

Obecně se nedoporučuje dekantovat vína starší cca 15+ let. Tato vína je lepší přelít do skleničky, nechat otevřít a harmonizovat tak víno přímo ve skleničce. Dekantací by se mohlo víno strhnout a ztratit chuť.

Jak víno dekantovat?

infografika-vino-celek5

Postup dekantace vína:

  1. K dekantaci si připravte lahev vína, skleničku, dekantér (dekantační karafu) a svíčku.
  2. Přelijte cca půl deci vína ze skleničky do karafy.
  3. Krouživými pohyby zápěstí rozviřte víno v karafě tak, aby pokrylo co největší plochu stěn karafy.
  4. Teď je na řadě nalít víno zpět do sklenice. Tady musíte být opatrní, ne vždy si víno najde snadno cestu do sklenice. Použijte ubrousek kolem hrdla karafy.
  5. Na stůl si dejte zapálenou svíčku, následující krok budete dělat v prostoru nad ní. Karafu nakloňte do 45°, hrdlo lahve opatrně položte do ústí karafy a začněte přelévat víno do karafy velmi pomalu, aby nedostalo „kyslíkový šok“.
  6. Hrdlo lahve mějte nad svíčkou a sledujte, jestli je přelévané víno průhledné. Hlídejte tzv. depot (drobné tmavé částečky, vznikající stárnutím vína). Jakmile se depot objeví, přestaňte lít.
  7. A je to! Ovocnější a jednodušší vína můžete rovnou rozlévat do sklenic, komplexnější víno nechte 30-60 minut prodýchat, aby se krásně harmonizovalo a otevřelo.

 Výběr top vín na dekantaci:

Château Lys de Maisonneuve 2018 Montagne-Saint-Émilion, Bordeaux

Bordeaux je obecně výborná volba pro dekantaci. Tohle konkrétní je komplexní, koncentrované, ale zároveň elegantně šťavnaté, i díky tomu, že vinice jsou na hluboké vápenité půdě. Hned po prvním přičichnutí vás obejme komplexní a koncentrované aroma višní a ostružin, tóny švestek – od náznaků povidel až po připálené švestky na koláči – kořenitosti, tabáku a jemných tónů kůže, patrná je i šťavnatost, která balancuje koncentrované tóny ovoce a kořenitosti.

BIO Rioja El Pacto de la Sonsierra 2020, El Pacto, Rioja

Španělská vína z oblasti Rioja jsou další osvědčenou klasikou. Zkuste tuto v BIO kvalitě, je komplexní, koncentrovaná. Jedná se o opravdu velké červené víno, které vás zaujme nejen chutí, ale i specifickou vůní po švestkách a ostružinách. Perfektně vybalancované, harmonické a plné. Tohle víno skutečně stojí za hřích.

BIO Crianza Noralba 2018, Bodegas Castillo de Mendoza, Rioja

Velké víno z Riojy. Tato Crianza by bez problémů strčila do kapsy i kdejakou Reservu, navíc se bude archivací ještě pozitivně vyvíjet. Velmi komplexní a sofistikované víno s parádní strukturou, které garantuje skvělý zážitek. 

Malbec 2016, Familia Furlotti, Mendoza, Argentina

Vyzkoušejte špičkový Malbec z Mendozy. Je plný ovoce a chuti, koncentrovaný, extraktivní, jako dělaný pro dekantaci.

Shiraz Nine Stones 2019, Barossa Valley, Calabria Family Wines

Komplexní, plné, nekonečně dlouhé. S tóny švestek, čokolády, sladkého dřeva a vanilky spolu s třešněmi a ostružinami.

BIO Primitivo Piscina delle Monache 2020, Cantine Tre Pini, DOC Gioia del Colle

I některá Primitiva mohou být skvělou volbou pro dekantaci. Jako třeba tohle komplexní Primitivo udělané ve velkém stylu. Skvěle strukturované víno. Navíc z malého BIO vinařství se 100% zaměřením na kvalitu.

článek dekantace

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

JAKÁ VÍNA SE HODÍ K ARCHIVACI?

MÁ SKLENIČKA VLIV NA CHUŤ A VŮNI VÍNA?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)