DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

BARBERA - VÍNO S DUŠÍ PIEMONTU

Barbera je červená odrůda z italského Piemontu, který se na ni vyloženě specializuje. Je typická pro svou živou kyselinku a třešňovou chuť, schopnost stárnutí a úžasný vývoj v čase, ve kterém získává komplexnost a zajímavost. Ale i jako mladé víno si ji rozhodně užijete a nezklame vás. Díky své typické kyselosti je úžasným parťákem k mnoha druhům jídel.

 

barbera 1

Historie odrůdy Barbera

Červená odrůda Barbera je původem z Itálie. Dokonce je považována za jednu z nejstarších odrůd hroznů v Itálii vůbec. Její pěstování je spojováno s regionem Piemonte v severozápadní části země. V době Římské říše se pěstovala pro výrobu stolních vín, byla velmi oblíbená pro svou schopnost stárnutí a vývoj v čase. Také byla skvělým doplňkem k jídlu díky své živé kyselosti.

Charakteristika Barbery

Barbera je oblíbená hlavně svou výraznou a osvěžující kyselostí, která dodává vínu vitalitu a strukturu. Tato kyselost dělá z Barbery skvělého společníka k jídlu, protože vyrovnává chutě a podporuje trávení.

V chuti rozeznáte hlavně červené ovoce, jako jsou třešně, ať už červené nebo černé. Obvykle víno obsahuje méně tříslovin, jsou jemné a měkčí, takže víno působí jako snadno pitelné. V některých Barberách můžete najít i kořenité nebo minerální tóny, které dodávají vínu komplexnost a zajímavost.

barbera 2

Kde se Barbera pěstuje?

 

Odrůda se pěstuje převážně v Itálii, zejména v regionu Piemonte. Je spojována hlavně s italskými vinařskými regiony, a vzniká tak víno v různých podobách a stylech. Typickými regiony jsou:

  • Barbera d'Asti: tento region v Piemontu je jedním z nejznámějších pro pěstování Barbery. Víno má obvykle plnější tělo, vyšší obsah alkoholu a jemné třísloviny. Můžete rozeznat ovocné tóny třešní a malin, doplněné kořenitými a kakaovými tóny. Je výborné jako mladé víno, ale přesto vhodné pro stárnutí, při kterém se rozvine její komplexnější charakter.
  • Barbera d'Alba: další významný region v Piemontu, který se zaměřuje na Barberu. Víno odsud je spíše svěžejší, elegantnější a s nižším obsahem alkoholu. Zachovává si však živou kyselost a ovocné tóny.
  • Monferrato: tento region v Piemontu také produkuje vína odrůdy Barbera, většinou z široké škály stylů a chutí, od lehčích, po plnější a s výraznými tříslovinami.
  • Lombardie: region v severozápadní Itálii je charakteristický Barberou s vyšším obsahem kyselin a jemnějšími tříslovinami.
  • Jižní Austrálie: australské Barbery jsou často plné a bohaté na ovocné tóny. Stále jsou ale velmi svěží díky kyselinkám.

Barbera 3

Jak párovat Barberu s jídlem?

Odrůda Barbera je díky své kyselosti a ovocné chuti perfektním společníkem k jídlu. Pojďme se podívat na některé zaručené kombinace:

  • Rajčatová omáčka: červené víno téměř vždy skvěle půjde k rajčatovým základům a omáčkám. Ať už na pizze, s těstovinami nebo lasagnemi. Kyselost a ovocný charakter vína se krásně vyrovná sladkým rajčatům a nastolí harmonii.
  • Pikantní jídla: Barbera může být i skvělým protipólem k pikantnímu koření, chili nebo kari. Kyselost a ovocný charakter zmírní pálivost a zjemní tak i výraznou mexickou kuchyni.
  • Červené maso: hovězí steak, vepřová pečeně nebo jehněčí kotlety - zkuste je se sklenkou Barbery, která skvěle doplní a vyváží bohaté chutě masa a osvěží svou třešňovou ovocnou chutí.
  • Sýry: Barbera parádně doplní i různé druhy sýrů, zejména ty s krémovou texturou a plnou chutí, jako jsou sýry z kozího mléka, Brie nebo Camembert.
  • Houby a bylinky: červené víno je obecně dobrým parťákem s houbovými pokrmy, protože vyváží výrazné vůně a chutě a vyrovná se zemité chuti hub. U bylinek se nebojte ani těch více výrazných a aromatických, Barbera si s nimi hravě poradí a doplní je o svůj ovocný charakter.

Přeji Vám krásné zážitky nejen s červenými víny odrůdy Barbera.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

SANGIOVESE - TRADIČNÍ TOSKÁNSKÉ ČERVENÉ

ČERVENÉ VÍNO GRENACHE - OSLOVÍ VAŠE SMYSLY

MALBEC - FRANCOUZSKÉ ČERVENÉ, KTERÉ VÁS OČARUJE

 

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)