DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

Vin jaune – žluté víno

Vin jaune [van žón] neboli žluté víno je specifický druh bílého vína, který se pěstuje a vyrábí ve východní Francii, v oblasti Jura.

Žluté víno je vyráběno z hroznů odrůdy Savagnin, což je méně aromatická odrůda ze skupiny Tramínů. Sklizeň obvykle probíhá na konci října, takže hrozny díky vyzrálosti dosahují vysoké cukernatosti, tudíž obsah alkoholu ve finálním produktu může být 13 nebo dokonce až 15 %.

Klíčový pro jeho výrobu je tzv. viole neboli závoj, což je vrstva kvasinek, která se v průběhu 2-3 let vytvoří na víně a chrání ho před oxidací. Voile je velmi podobný vrstvě, která je zásadní pro výrobu Sherry, tzv. flóru. Charakteristickou žlutou barvu a oříškovou příchuť víno získává během zrání na sudu, které trvá 6 let a tři měsíce, což je ustanovená doba zrání.

Žluté víno se stáčí do speciálních lahví, které se nazývají clavelins a jejich objem je 0,62 l – velikost lahví odkazuje k množství vína, které po uplynulé době zrání zbyde v sudech, přibližně 62 % původního objemu.

Vin jaune má také mnoho podobností se Sherry, ale na rozdíl od něj není vínem fortifikovaným.