DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno nyní doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-19.00hod.

Méthode champenoise

Méthode champenoise [metod šampenoáz] nebo také „tradiční“ či „šampaňská“ metoda je postup výroby šumivého vína.

Šampaňská metoda je postup výroby pravých šampaňských vín, která vznikají výhradně ve francouzské oblasti Champagne. Pokud je víno vyprodukováno podle postupu mimo oblast Champagne, nemůže být označeno jako šampaňské. Typicky je Champagne metodou vyráběna španělská Cava, francouzský Crémant či některé sekty, které mají většinou na etiketě uvedeno „méthode traditionnelle“ – odkazující na to, že se vyrábí stejnou metodou jako Champagne.

Specialita šampaňské metody spočívá v druhotném kvašení vína přímo v lahvi, které následuje po prvotním kvašení vína v sudech či kádích, což je první rozdíl třeba oproti výrobě Prosecca, které se dělá Charmatovou metodou ve velkých nerezových tancích. Právě ve fázi druhotného kvašení se z vína stane víno šumivé, její délka je, na rozdíl od kratší Charmat metody, několik měsíců až let, což je 2. hlavní rozdíl oproti metodě, kterou se vyrábí třeba Prosecco. Proto také šumivá vína dělaná touto metodou získávají jemnější bublinky, které ve vínu déle vydrží a díky autolýze kvasinek, tedy jejich rozpadu po cca 1-1,5 letech v lahvi, přechází do vína i příjemné pečivové a sušenkové tóny, které jsou velmi typické právě pro šumivá vína vyráběná Méthode champenoise. V další fázi je víno zbavováno sedlin a kalů, a to technikou remuage. Dále se lahve otočí zátkou dolů, po jejich otevření sedimenty vystřelí ven. Následuje doplnění obsahu lahví takzvaným expedičním likérem, skládajícím se z vína, cukru a neutrální vinné pálenky, a jejich finální uzavření.