DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno nyní doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-19.00hod.

Autolýza kvasnic u vína

Autolýza u vína je název pro chemické reakce, které probíhají, když víno po kvašení zůstane v kontaktu s kaly neboli odumřelými buňkami kvasinek.

Tento proces je úzce spjat s metodou „sur lie“ [sir li] neboli „na kalech“ či také „na kvasnicích“. Termín sur lie pochází z francouzštiny a označuje ta vína, která ležela na kvasnicích po delší dobu, než je ve výrobním procesu obvyklé.

Zatímco u piv a některých vín je tento proces nežádoucí, pro výrobu šampaňského vína (champagne) představuje velmi důležitou složku utváření samotné chuti i pocitu v ústech, který víno zanechává.

Autolýza kvasinek přispívá k rozšíření aroma vína o pečivové tóny a také ke krémové chuti, která může způsobit zdání, že je víno plnější. Dále přispívá k tomu, že chuť je vyváženější, protože složky buněčných stěn kvasinek, které se v procesu uvolňují, se vážou s tříslovinami a snižují tak hořkost či trpkost vína. Důsledkem je také pozitivní rozvoj chutí a dobrý archivační potenciál.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení