DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

DUBOVÝ SUD BARRIQUE VE VÍNĚ JE VĚDA

Zrání v dubovém sudu spojuje ta nejlepší vína světa (tzv. bariková vína).  Od opěvovaného burgundského Chardonnay až po nejlepší červená z Bordeaux, Burgundska, Toskánska, Španělska nebo Ameriky. 

Dubový sud barrique ve víně je věda Oceněnávína_CZ

Proč se víno dává do dubového sudu?

Důvody jsou v zásadě tři. Jednak sud okoření a obohatí chuť a vůni vína, například o tóny vanilky, oříšků, máslových sušenek, koření, kouře či tabáku. Díky mikro pórům v sudu a dubovém dřevě pak dochází i k mikro oxidaci vína, která napomáhá k jeho „uhlazení“ a celkové harmonizaci. Sud přispívá také k robustnější struktuře a většinou i k delšímu archivačnímu potenciálu vína.

Na původu záleží, stejně jako u vína

Stejně jako u vína, i u sudů hraje roli místo původu a záleží na tom, jaký sud nebo jejich kombinaci vinař vybere. Nejpoužívanější sudy jsou francouzské a americké. U amerického dubu je dřevo řidší. Dochází tak k většímu kontaktu vína se vzduchem a více se projeví i charakter sudu. Vznikají výrazné tóny vanilky a kořenitosti. Naopak francouzský dub má dřevo hustější, proto víno „koření“ jemněji. Záleží i na takzvaném „toastování“, tedy vypálení sudu zevnitř. Tím vinař ovlivňuje intenzitu a charakter kouřových a čokoládových tónů ve víně.

Barrique může prodražit lahev i o pár stokorun

Mimochodem, nový dubový sud barrique není žádná levná záležitost. Stojí mezi 20 a 60 tisíci v závislosti na původu a kvalitě. Barrique má objem jen 225 litrů, takže se z něj vyrobí maximálně 300 lahví.  Navíc se během ročního zrání ze sudu vypaří asi 2 % vína. Tomu vinaři říkají „Andělský podíl“. A tak není divu, že použití sudu může víno zdražit klidně i o pár stokorun.

Správné použití sudu je umění

Ale teprve znalost, jak správně použít sud ve výrobě „vína barrique“, je opravdové umění. Záleží nejen na výběru sudu, či jeho toastování. Důležité je také, jaký podíl vína dá vinař do nových a jaký do použitých sudů. Stejně tak je klíčové jeho rozhodnutí na jak dlouho víno v sudech nechá. Cílem dobrého vinaře je, aby ve výsledném víně kořenitost sudu nepřebila jeho ovocný charakter. Správné použití sudu by mělo víno naopak citlivě obohatit o další dimenze chuti a vůně.

Pokud chcete vyzkoušet, jak skvěle zvládají integrovat do vína sud v Burgundsku, rozhodně vyzkoušejte Chardonnay Les Dressoles, které pochází kousek od světoznámé vesnice Meursault.

 

TIP: Podívejte se na naši kompletní nabídku červených vín ze sudu barrique. Máme pro vás ale i méně obvyklá bílá vína barrique se skvělým poměrem cena/kvalita.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

JAKÁ VÍNA SE HODÍ K ARCHIVACI?

NENÍ VŠECHNO ZLATO, CO SE TŘPYTÍ

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)