DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

CO SPOJUJE ŠPIČKOVÁ VÍNA?

Pokud vás zajímá, jak poznat, že máte ve skleničce špičkové víno, stačí se zaměřit na 4 atributy, které najdete u všech vysoce ceněných vín.

Co spojuje špičková vína OceněnáVína_CZ

Komplexnost a harmonie vůně

Na nose necítíte jen 1-2 přímočaré vůně jako třeba citrony u bílého vína nebo třešně u červeného vína. Naopak ve skleničce objevíte vrstevnatou vůni různých druhů ovoce, květů, navíc se může prolínat s kořenitými tóny vznikajícími archivací a použitím dubových sudů. Jednoduše řečeno vás baví víno zkoumat a postupně odhalovat jeho vůně. Samozřejmě, že z vína výrazně nevystupuje alkohol ani jiné nelibé pachy.

Pozitivní vývoj vůně v čase

Kvalitní vína se časem ještě více otevírají, zlepšují a překvapí vás dalšími úrovněmi vůně. Naopak méně kvalitní vína vás mohou napoprvé nadchnout, ale cca po 10-15 min ve skleničce doslova ztrácí dech a jejich aromatika se zhoršuje.

Komplexita a harmonie chuti

Podobně jako u vůně by chuť vína měla být komplexní a harmonická. To znamená, že vás nepálí alkohol, neštípe nepřirozeně vysoká kyselinka nebo vám nebrní jazyk od nezralého drsného a zeleného třísla. Komplexita se opět projevuje víceúrovňovým chuťovým zážitkem. Důležité je rovněž, aby víno nemělo tenké tělo, tzn. nebylo nevýrazné, vodové chuti.

Dlouhá dochuť

Tady platí bez výjimky, že čím delší, tím lepší. Délka dochuti se počítá v sekundách. Vína s pozitivní dochutí přes 30-60 sekund už patří mezi medailová. Důležité je, že by dochuť měla být příjemná a měla by zanechat na patře dlouhotrvající pozitivní zážitek z vína. 

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

NENÍ VŠECHNO ZLATO, CO SE TŘPYTÍ

JAKÁ VÍNA SE HODÍ K ARCHIVACI?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)