DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

Jaký bude ročník 2022? Zeptali jsme se našich vinařů

Složitý ročník. O něco nižší kvantita, ale za to velmi solidní kvalita. To je v kostce hodnocení ročníku 2022. Letošní produkci vína ovlivnily především vysoké teploty a málo srážek. Sklizeň tak leckde proběhla mnohem dříve, než je běžné, a pro většinu vinařů byl aktuální ročník na vinici poměrně složitý. Ale i přes veškeré překážky ročník 2022 je podle vinařů velmi slibný a už se těší na první láhve k ochutnání.

Jaký bude nový ročník 2022_OceněnáVína_CZ (1) (1)

Itálie

Prosecca bude méně. Až o 15% nižší sklizeň očekávají na severu Itálie. Kvalita vína bude dobrá, ale bohužel si za vína asi připlatíme.

V Toskánsku byl pro vinaře ročník velice složitý a část hroznů se kvůli kombinaci sucha a hora spálila. Vinaři proto zkoušeli nanášet na listy třeba jíl, aby v révě zdrželi vodu. Nakonec se ale zdá, že i přes nižší kvantitu bude ročník 2022 zdařilý a dle komentářů vinařů vypadá lépe než očekávali.

V Piemonte rovněž bojovali se suchem a horkem a až 20% hroznů bylo tímto negativně ovlivněno.Horko tak snížilo velikost sklizně využitelnou pro světoznámá vína odrůdy Barbera a Nebbiolo. Nicméně kvalita hroznů při selektivním přístupu vinařství bude velmi solidní. 

Na jihu Itálie v oblasti Puglie vinaři hodnotí letošní ročníka jako o poznání težší než předešlý.  „Rok 2022 byl plný teplotních změn, sužovala nás sucha, která zachránil až deštivý srpen,“ říkají vinaři z Cantina Tre Pini. Loňský rok byl o poznání teplejší, což zvyšovalo kvalitu hroznů a obsah alkoholu. Rozdíl tedy vnímají především v kvalitě hroznů, letošní ročník je lehčí, jemnější, s menším obsahem alkoholu a vína jsou více svěží.

Vinařství Tenute Chiaromonte vnímá rok 2022 jako velmi příznivý – vysoké teploty a mnoho horkých letních dnů přispělo ke kvalitě a struktuře vín – především u odrůdy Primitivo. Vyšší obsah alkoholu také není překvapivý, avšak produkce nebyla tak velká jako v minulém roce. Ke kvalitě však přispívá strategické umístění vinic: „mořské oblasti vyrovnaly teplotní výkyvy a vznikla tak výborně vybalancovaná vína skvělé kvality.“

Na Sicílii bude ročník 2022 plný s velmi vysokou kvalitou. „Sicílie má neobvyklou schopnost vyrovnávat se s teplotními změnami díky biodiverzitě a mikroklimatu,“ vyjádřil se sicilský vinař. Zdravé hrozny, s perfektním podílem cukru, svěží a s ideální strukturou. Deštivý podzim, zima téměř bez srážek a chladnější jaro zakončilo velmi horké léto, které lehce ovlivnilo produkci, avšak bez znatelných ztrát,” komentuje enolog Emiliano Falsini.

 Jaký bude nový ročník 2022_OceněnáVína_CZ_03 (1) (1)

Francie

Bordeaux letos utrpělo vážné ztráty kvůli požárům, horku a  suchu. Vinice postihla takzvaná kouřová skvrna – réva byla poškozena kouřem a sloučeninami obsaženými v něm. Letošní úroda tedy byla velmi slabá, avšak přeživší réva byla velmi kvalitní – čeká nás skvělá barva vína, vyváženost a svěžest. „Letošní ročník bude velmi unikátní – to ale pochopíte sami, až bude v lahvích a budete jej moci ochutnat,“ řekl francouzský negocian  z oblasti Bordeaux.

Pro oblast Burgundska byla letošní sklizeň mnohem pozitivnější. Hrozny byly kvalitní, zdravé a velmi šťavnaté. Oproti tomu rok 2021 přinesl mrazíky ještě v jarních měsících, a vůbec tak neusnadnil vinařům péči o hrozny. „Kvůli chladným měsícům jsme ztratili až 50% úrody. Ročník 2022 taktéž přinesl chladné měsíce, ale v kratším trvání a naštěstí teplé léto vše napravilo.Loňský rok přináší svěží, květinová bílá vína s minerální dochutí, letošní ročník má v rukávu aroma žlutého ovoce a chuť – na tu si ještě musíme počkat,” řekla Camille Besson z Chablis.

V Champagne se sklízelo o 2 týdny dříve než obvykle. Počítají s nejvyššími výnosy za posledních deset let. To je po špatné úrodě minulých let velmi povzbudivá zpráva.
 Jaký bude nový ročník 2022_OceněnáVína_CZ_04 (1) (1)

Španělsko

Úroda letošního roku je v regionu Rioja poznamenaná klimatickými změnami. Velká sucha a vysoké teploty daly révě skutečně zabrat, a vína z oblasti Rioja přišla o 5% své sklizně. Horké dny vedly k rychlejšímu zrání, takže letošní sklizeň byla nejranější sklizní v historii Rioji.

Loňský rok přinesl ideální počasí a podmínky pro růst, vznikla velmi vyvážená vína: „V loňském roce všechny hrozny dokončili svůj růstový cyklus správně, letos oproti tomu, ne všechny odrůdy dozrály tak dokonale,“ říkají vinaři z Rioji. ,,Ale naštěstí jsme se už přizpůsobili těmto klimatickým změnám – vždy hospodaříme na vinicích s nadmořskou výškou více než 600 metrů a vybíráme vinice orientované na sever. Díky tomu získáváme svěží vína, která perfektně dozrají,“ říká Ángela z vinařství Proelio.

V  oblasti Ribera Del Duero byla sklizeň  2022 byla zhruba o 10% menší než ta loňská. „Letos nás potkaly vyšší teploty než jsme zvyklí, téměř bez srážek. Spousta vinic nedokončila svůj růstový cyklus tak, jak měla. Vína mají vyšší podíl cukru, ale celkově jsou velmi povedená. Od ročníku 2022 očekáváme koncentrovaná vína, ale na druhou stranu budou pocitově asi lehčí a svěžejší než v roce 2021.,“ hodnotí sklizeň španělští vinaři z vinařství Trus.

 Jaký bude nový ročník 2022_OceněnáVína_CZ_05 (1) (1)

Rakousko

Vinaři v Rakousku kvůli složitým podmínkám očekávají o něco nižší sklizeň než obvykle, ale nemělo by to být nijak zásadní. První dojmy z oblasti Wachau s námi sdílel Wolfgang Hofstätter: ,,Ročník 2022 bude o něco lehčí s vyváženým poměrem kyselinky. Síla tohoto ročníku bude ve vínech středního těla a vynikat bude svěžím a harmonickým projevem.” 

 

Německo

V Německu zatím vypadá sklizeň velmi slibně, začínala, ostatně jako v jiných regionech dříve než obvykle a vinaři si i přes menší objem úrody pochvalují zdravé hrozny. 

Těšit se můžete na vyváženou kvalitu vín  s dobrou kyselinkou. Velmi dobrá budou kromě bílých vín, kde prim hraje samozřejmě Ryzlink, i vína červená odrůdy Pinot Noir, která se nejen v Německu stávají čím dál vyhledávanější.  Ve srovnání s ročníkem 2021 budou vína ročníku 2022 vyvážená, o něco méně aromatická a s lehce nižší kyselinkou než v předchozím ročníku.

  

Česko

Chuťový projev ročníku 2022 bude i přes komplikace na vinici nakonec velmi solidní. Na své si přijdou příznivci tradičního stylu moravských vín s jemnějším harmonickým projevem. ,,Čekejte vyvážená, lehká a svěžejší vína s o něco nižšími kyselinami než v roce 2021,” okomentoval pro nás enolog vinařství Obelisk Filip Lutzký, s čímž souhlasil i pan Pavlíčkem z  vinařství Sonberk.

 

Ročník 2021 vs. 2022

Z prvních reakcí vinařů vyplívá, ročník 2022 přes komplikovanější práci na vinici bude opět povedeným a vyváženým ročníkem. Obecně by měl být harmonický, svěží. Oproti roku 2021 budou vína o něco méně aromatická a s o něco menším obsahem kyselinky. Každopádně by se mělo jednat o solidní standardní ročník. Objevovaly se i komentáře, že vína ročníku 2022 budou spíše k pití teď a vína vyjímečného ročníku 2021 budou více vhodná k archivaci a obeceně budou mít delší archivační potenciál než vína ročníku 2022. 

Nicméně teprve čas ukáže jestli se první dojem potvrdí a jaký bude reálný vývoj vín ročníku 2022. Každopádně krásné na světě vína je to, že se každý rok sklízí nová úroda s unikátními podmínkami a tak máme na své vinné cestě stále co objevovat. 

Přeji Vám krásné zážitky nejen s víny nového ročníku 2022. 

 Barbora Škampová

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

HUTNÁ ČERVENÁ, KTERÁ STOJÍ ZA TO OBJEVIT

JAKÁ VÍNA OTEVŘÍT K HORORU, KOMEDII NEBO EROTICKÉMU FILMU?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)