DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

TRIK, JAK POZNAT KVALITU VÍNA

Obecně sice platí staré dobré „dá sa pít“ a „nedá sa pít“ nebo jednoduše chutná a nechutná. To je ovšem jen subjektivní hodnocení vína, které závisí na vašich osobních preferencích. A i když je to pro vás asi to nejdůležitější kritérium, ne vždy může vypovídat o reálné kvalitě či potenciálu vína. 

 Jak jednoduše zhodnotit kvalitu vína - Oceněnávína_CZ

Test času

Proto vám prozradím jednoduchý trik, jak neomylně zhodnotit kvalitu vína. Říkám mu „test času“. Spočívá v tom, že nalejete do skleničky zhruba půl deci vína, tak na 2-3 doušky. K vínu si čichnete, ochutnáte jej a uděláte si na něj názor. A teď přijde ta těžká část. Skleničku necháte na 15 minut jen tak stát. Co se stane? Víno se díky kontaktu se vzduchem otevře a zteplá. Tím nám odhalí své silné a slabé stránky. K vínu si pak znova čichněte a ochutnejte ho. To vám prozradí, jak je na tom s kvalitou:

  • Víno nižší kvality = víno voní a chutná hůře než na začátku, začínají vystupovat nepříjemné vůně a chutě. Pokud nemáte to srdce jej vylít do dřezu, jednoduchá rada zní – hodně vychladit a rychle vypít.

 

  • Víno příjemné na domácí popíjení = víno je stejně dobré jako na začátku. Nevystupuje z něj nic nepříjemného. Takové víno vám udělá radost při běžném popíjení a nezklame ani návštěvu.

 

  • Velké víno = víno je ještě lepší, než bylo na začátku. Objevujete v něm další úrovně chuti a vůně, baví vás si užívat si jeho noblesy a komplexity. Takové víno většinou kritici hodnotí nad 90 bodů ze 100 a přinese vám krásné zážitky.

Mimochodem, zajímavé je to vyzkoušet třeba i na víně, které doma běžně pijete nebo jste dostali darem – poznáte, jak moc to s vámi dárci mysleli vážně.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

NENÍ VŠECHNO ZLATO, CO SE TŘPYTÍ

CO SPOJUJE ŠPIČKOVÁ VÍNA?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)