DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno nyní doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-19.00hod.

TRIK, JAK POZNAT KVALITU VÍNA

Obecně sice platí staré dobré „dá sa pít“ a „nedá sa pít“ nebo jednoduše chutná a nechutná. To je ovšem jen subjektivní hodnocení vína, které závisí na vašich osobních preferencích. A i když je to pro vás asi to nejdůležitější kritérium, ne vždy může vypovídat o reálné kvalitě či potenciálu vína. 

 Jak jednoduše zhodnotit kvalitu vína - Oceněnávína_CZ

Test času

Proto vám prozradím jednoduchý trik, jak neomylně zhodnotit kvalitu vína. Říkám mu „test času“. Spočívá v tom, že nalejete do skleničky zhruba půl deci vína, tak na 2-3 doušky. K vínu si čichnete, ochutnáte jej a uděláte si na něj názor. A teď přijde ta těžká část. Skleničku necháte na 15 minut jen tak stát. Co se stane? Víno se díky kontaktu se vzduchem otevře a zteplá. Tím nám odhalí své silné a slabé stránky. K vínu si pak znova čichněte a ochutnejte ho. To vám prozradí, jak je na tom s kvalitou:

  • Víno nižší kvality = víno voní a chutná hůře než na začátku, začínají vystupovat nepříjemné vůně a chutě. Pokud nemáte to srdce jej vylít do dřezu, jednoduchá rada zní – hodně vychladit a rychle vypít.

 

  • Víno příjemné na domácí popíjení = víno je stejně dobré jako na začátku. Nevystupuje z něj nic nepříjemného. Takové víno vám udělá radost při běžném popíjení a nezklame ani návštěvu.

 

  • Velké víno = víno je ještě lepší, než bylo na začátku. Objevujete v něm další úrovně chuti a vůně, baví vás si užívat si jeho noblesy a komplexity. Takové víno většinou kritici hodnotí nad 90 bodů ze 100 a přinese vám krásné zážitky.

Mimochodem, zajímavé je to vyzkoušet třeba i na víně, které doma běžně pijete nebo jste dostali darem – poznáte, jak moc to s vámi dárci mysleli vážně.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

NENÍ VŠECHNO ZLATO, CO SE TŘPYTÍ

CO SPOJUJE ŠPIČKOVÁ VÍNA?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení