DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno nyní doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-19.00hod.

Sabrage

Sabrage (sabráž) je technika otvírání lahve šampaňského vína. Název je odvozen od francouzského slova sabre, tedy šavle.

Sabrage tak pojmenovává otevření lahve vína za pomoci šavle, přesněji jde o odseknutí části hrdla i s korkovým špuntem. Ve velmi volném překladu bychom se mohli bavit, po vzoru odšpuntování, o „odšavlování“.

Pro sabrage se používá šavle, jež je speciálně upravena právě pro tuto techniku, sabre à champagne. Zkušenému sommelierovi při této technice otvírání unikne z lahve pouze malá část šampaňského, nicméně, vzhledem k bezpečnosti, se doporučuje nechat chvíli šampaňské vytékat – to kvůli kouskům skla, které na okraji useknutého hrdla mohou zůstat. Stejně tak je dobré zkontrolovat první nalitou sklenku.

Na sabrage můžete ale použít i běžný kuchyňský nůž (jeho tupou stranu) a šikovní sommelieři umí sabrage provést třeba i podstavou skleničky. Co je však při sabrage nezbytně nutné je, aby byla lahev vína dobře vychlazena – minimálně 2-3 hodiny v lednici. Pokud nebudete mít lahev dostatečně vychlazenou, je totiž velmi vysoká pravděpodobnost, že vám kvůli vysokému tlaku bouchne v ruce a zraní vás. Vždyť v nevychlazené lahvi šumivého vína vyrobeného Champagne metodou může být tlak až 6 atmosfér, což je jako tlak v kolech nákladního automobilu.

Tato technika se zrodila za napoleonských válek, kdy Napoleonova armáda navštěvovala mnoho šlechtických sídel. Šavle v té době byla oblíbenou zbraní a vojevůdcova velká vítězství zase skvělým důvodem pro oslavu s šampaňským.