DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

Koštýř

Koštýř je jednou z tradičních pomůcek vinaře. Používá se k odebrání malého množství vína ze sudu, a to za účelem jeho ochutnání nebo kontroly jeho kvality.

Koštýř je speciální nádoba složená ze tří částí: z úzkého hrdla, které slouží pro nasávání vína, z baňkovité části nádoby, ve které se víno nahromadí, a z dlouhé trubice, která se ponoří do sudu a přepravuje víno do baňky. Nádoba má také malé ouško, které slouží k zavěšení koštýře.

A jaký je postup? Vinař přiloží ústa k hrdlu nádoby a začne sát vzduch – tím se vytvoří podtlak a víno tak může stoupat nahoru do nádoby. Pro úspěšné zachycení vína v nádobě je však nutný správný postup, aby hned po nasání nevyteklo zpět do sudu. Když se baňka naplní, je třeba zacpat hrdlo nádoby, vytáhnout pomalu trubici ze sudu a zacpat i dolní část koštýře. Víno je takto připraveno putovat rovnou do skleničky.

Koštýř se tradičně vyrábí ze skla, ale lze se setkat i s odolnějšími, plastovými verzemi.