Víno vs. Grilování: Ultimátní BBQ průvodce párování vína a jídla

Už vás nebaví na grilovačce jen usrkávat pivo z lahváče?  Máte rádi víno, ale nejste si jistí, jestli se vlastně víno ke grilování hodí? Případně jak je párovat k jídlu? Tak to čtěte dál...

Grilování - cover mood foto ocenenavinaCZ

 

Osobně nejen od  vína, ale jakéhokoli nápoje ke grilování očekávám 3 věci: 1, osvěží mě   2, bude mi chutnat k jídlu a 3, nezruinuje mou peněženku.

Dokáže tyto potřeby splnit víno? Pojďme se na to společně podívat. 

1, Osvěží mě?

Víno vás zvládne osvěžit naprosto bravurně. Stačí vybrat vhodné odrůdy. Kromě oblíbeného Prosecca, doporučuji především svěží bublinky v podobě španělské Cavy. Ta se vyrábí stejnou metodou jako pravé Champagne, ale je za zlomek jeho ceny.

Bez zaváhání vás osvěží živá kyselinka vín odrůd Sauvignon Blanc, Riesling nebo lehký italský Pinot Grigio. Rozhodně Vás potěší i suché rosé třeba z našich luhů a hájů.

2, Jak se bude hodit k jídlu?

Vína se s jídlem párovala od nepaměti a tuto roli víno splní na jedničku, takže tady je také splněno. Vy se rozhodně můžete těšit, že s největší pravděpodobností objevíte opravdový gurmánský zážitek, kdy 1+1=5 :). Inspirativní obrázkový průvodce párováním najdete níže v článku.

3, Nezruinuje mi peněženku?

Dobrým nákupem jsou například vína z Austrálie a Jižní Ameriky. Z Evropy mě poslední dobou velmi zaujal skvělý poměr cena/výkon u španělských vín, sázkou na jistotu jsou i vína z oblasti Languedoc v Jižní Francii, Španělska a bezesporu i některá bílá vína z Moravy. Bez problémů vás uspokojí v cenové hladině od 150 do 250Kč na lahev, což je myslím na glilovačku ideální.

Takže i tady víno svou roli splní a můžeme se dát na párování.

 

JAK PÁROVAT VÍNO A JÍDLO Z GRILU?

RYBY

Grilování - losos, ryba a párování s ocenenavinaCZ

K lehčím úpravám bělomasých ryb se hodí Sauvignon Blanc. Vybral bych lehčí variantu z Bordeaux nebo elegantní víno z francouzké oblasti řeky Loiry. Dále se k rybě hodí i suchý Ryzlink z Německa  nebo minerálně šťavantý italský Pinot Grigio z oblasti Vento.

U masitějších ryb typu losos, tuňák, mečoun se pak velmi dobře hodí suché rosé  a dobrou volbou je i lehčí styl ovocného Merlotu bez výrazného kontaktu se sudem.

KUŘECÍ MASO

Grilování - kuře a párování s ocenenavinaCZ

Ke kuřecímu masu se obecně velmi dobře hodí víno Chardonnay, pokud je úprava jemnější, třeba is použitím citronové šťávy doporučuji spíše lehčí variantu, pro běžné úpravy s grilovacím kořením můžete použít i plnější verzi této odrůdy z Austrálie nebo Chardonnay s výraznějším projevem sudu.

Neztratí se ani růžové suché víno a červená vína odrůdy Pinot Noir.

 

BURGERY

Grilování - burger a párování s ocenenavinaCZ

Burgery s vínem naprosto miluji a mohl bych o nich napsat celý článek, což jsem taky udělal zde :).

Burgery mě vlastně přivedly k myšlence napsat článek o kombinování vín a jídla z grilu - proč? jednoduše jsem jednou ochutnal s burgerem australský Nine Stones Shiraz z Barossa valley (sice už je kapánek nad limit 250Kč, ale rozhodně stojí za to) a už jsme nemohl jinak. Více economy varianta je tento Shiraz nebo můžete zkusit i španělské Tempranillo z Riojy.

VEPŘOVÉ MASO

Grilování - asie, vepřové a párování s ocenenavinaCZ

K vepřovému masu doporučuji především španělská červená vína z Riojy (odrůda Tempranillo). Jsou dostatečně plná na to, aby ustála bohaté chutě grilovaného vepřového a zároveň mají dobrou kyselinkum, která osvěží chuť prorostlého masa. Alternativně mě napadá ještě víno Chianti z Toskánska. U tučnějších kousků by mohl dobře posloužit i šťavnatý neměcký Riesling.

 

HOVĚZÍ STEAKY

Grilování - steak a párování s ocenenavinaCZ

Tady je to jednoznačně volba hutnějších červených vín s dobrou strukturou a vyzrálými taniny, které se skvěle naváží na maso.Moje preferovaná volba je Cabernet Sauvignon, Malbec nebo australský Shiraz.

KLOBÁSY

Grilování - klobásy a párování s ocenenavinaCZ

Ke světlým kolobáskám doporučuji svěžejší vína typu Ryzlink, k pikantnějším a hutnějším klobáskám se pak skvěle hodí španělská vína odrůdy Tempranillo.

SÝR

Grilování - sýr a párování s ocenenavinaCZ

Ke grilovanému sýru se velmi dobře hodí Chardonnay s dotekem sudu nebo alternativně můžete párovat třeba i s červeným vínem Cabernet Sauvignon.

ZELENINA

Grilování - zelenina a párování s ocenenavinaCZ

Ke griované zelenině se hodí možná pro něko ho překvapivě plnější Chardonnay - olej, koření a grilování dá zelenině plnější chuť, takže běžněji párovaný Ryzlink a Sauvignon, které se perfektně hodí k čerstvýmm zeleninovým salátům mohou ztrácet dech. Ke grilovaným rajčatům a parikám se bude hodit lehké italské červené z Toskánska  - Chianti nebo španělská vína odrůdy Tempranillo.

Přeji vám krásné zážitky při kombinování vína a jídla připraveného na grilu třeba s našimi balíčky 6ti vín sestavenými speciálně ke grilování.

Pokud se vám článek líbil a bylpro vás užitečný, prosím o jeho sdílení.

Vláďa Vaněk, head sommelier www.ocenenavina.cz

 

 

DALŠÍ OBLÍBENÉ ČLÁNKY

STÁHNĚTE SI E-BOOK ZDARMA PRO VAŠE LEPŠÍ ZÁŽITKY S VÍNEM

JAKÁ JSOU NEJLEPŠÍ VÍNA NA LÉTO?

JAK PÁROVAT BURGERY S VÍNEM A KDY SI DÁT RADĚJI COLU?

OBJEVTE TAJEMSTVÍ PÁROVÁNÍ VÍNA A SÝRA

4 TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Veškeré informace o cookies najdete zde.