Jak si užít párování vína a jídla na Vánoce?

Přemýšlíte jak si ještě vylepšit zážitek ze štědrovečerní večeře a svátečních jídel? Mám pro vás konkrétní tipy jaká vína si spolu se svými blízkými užít s typickými vánočními pokrmy. Od kapra přes krocana, šunku až po křupavou husičku, vždy budete vědět po jakém víně sáhnout.

Vánoce párování vína  a jídla

 

Tradice vánočních jídel

Tradičně bylo štědrovečerní menu velmi rozmanité. Podávalo se až 9 chodů. Jedly se oplatky s medem nebo s česnekem či s šípky, různé druhy kaše a nejrůznější variace luštěninové polévky.

Typické bylo také vařené a sušené ovoce, vánočka a jablečný závin. Ale asi nejrozšířenějším pokrmem byl dnes spíše opomíjený houbový kuba. V bohatších domácnostech se jedl zajíc, vepřové řízky nebo právě ryby na připomenutí Krista.

Kapr se na štědrovečerním stole začal objevovat až ve 20. století a dnes je neodmyslitelnou součástí vánočního menu.

A jaká vína tedy ke svátečním jídlům kombinovat? 

Jednoduše to můžete vyřešit na 1 klik s "Vánočními tématickými balíčky" speciálně vyladěnými k svátečnímu menu. Konkrétní tipy najdete níže.

STĚDROVEČERNÍ VEČEŘE
Ke smaženému kapru a bramborovému salátu se skvěle hodí suchý Ryzlink rýnský, lehčí a minerální Pinot Grigio z Venta nebo třeba šumivé víno Cava, Prosecco či Champagne. Neztratí se ani Veltlínské zelené. Jsou to jednoduše příjemně svěží vína, která krásně balancují bohatost chutí smažené ryby a bramborového salátu. Pokud je součástí vašeho vánočního menu houbový kuba s česnekem doporučuji k němu spíše pivo. 

NA BOŽÍ HOD
K tradiční vepřové pečeni, či šunce se opět neztratí Ryzlink. U šunky můžete vyzkoušet i plnější Chardonnay. Pokud na Boží hod připravujete krocana s nádivkou doporučuji Chardonnay, které zrálo na sudu "barrique", ideálně z Burgundska. S jídlem se tak budou snoubit nádherně máslově oříškové tóny vína. Pokud byste preferovali červené víno tak zvolte Pinot Noir ideálně z téhož regionu. 

NA ŠTĚPÁNA
K tradiční huse či kachně doporučuji Pinot Noir, nezklame Vás ani španělské Tempranillo z Riojy nebo třeba Plzeň:o)

Nezbývá mi než dodat, abyste si kromě jídla a vína vychutnali rodinou pohodu a příjemné okamžiky strávené se svými blízkými.

Přeji Vám krásné a pohodové Vánoce.

Vláďa Vaněk

head sommelier www.ocenenavina.cz

tel. 725 749 859

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.